Herec Miroslav Donutil slaví sedmdesátiny

Miroslav Donutil oslaví v neděli 7. února své 70. narozeniny. Známý český herec, moderátor, zpěvák, komik, vypravěč a bavič se narodil 7. 2. 1951 v Třebíči. 

Budoucí herec, zdědil lásku k divadlu po rodičích, kteří byli zanícenými ochotníky. Ještě za studií a po dokončení JAMU hrál v brněnském Divadle Husa na provázku. Poté se stal členem souboru Činohry Národního divadla v Praze (do r. 2013).  

Eva Hubatová a Miroslav Donutil

Pestrou škálu obsahují jeho divadelní role, které ztvárnil zejména na prknech Národního divadla. Mimořádný úspěch mimo jiné měla  Goldoninova hra „Sluha dvou pánů“, ve které doslova exceloval v roli Truffaldina. Do historie se zapsala tím, že v průběhu dvaadvaceti let tuto postavu hrál v rekordních šesti stech zcela vyprodaných představeních.

Velmi bohatá je filmová i televizní tvorba, četná je též práce v dabingu a oblast moderování. Mnohdy uplatnil i svůj pěvecký talent. V roce 1998 získal Cenu Český lev za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. 

Jméno všestranného koštýře se také objevilo v několika knihách. Literární zpracování nyní obohatila faktografická biografie nazvaná „Mirek Donutil 70“.

Text a foto: Eva Hubatová, titulní foto: Viktor Kronbauer

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...