Výstava Ke kořenům: Ukrajina krojů a tradic

Dne 16. září se na pražském ostrově Kampa konala vernisáž výstavy za účastí zástupce vedení Prahy 1, velvyslance Ukrajiny v ČR a ukrajinských zpěváckých sborů Džerelo (Praha) a Rodu cvit (Mladá Boleslav). Ukrajinské kroje z 19. století, fotografie ukrajinských slavných osobností v národních krojích a lidové písně od ukrajinských sborů budou k vidění a k poslechu v parku na pražském ostrově Kampa do 6. října.

Součástí expozice je devatenáct fotografií a devatenáct příběhů o svátečních historických oděvech Ukrajinců z různých regionů země. Na snímcích jsou zachyceny zpěvačky Onuka, Tina Karol, Džamala, Nina Matvijenko či muzikantky z kapely Dakh Daughters, nebo taky populární televizní moderátorky Máša Jefrosinina či Marička Padalko, prima-baletka Národní kyjevské opery Kateryna Kuchar aj. Každá z devatenácti fotografií věrně zachycuje kostým určitého regionu Ukrajiny a pro něj typických ornamentů. Pro vytvoření fotografické série byly shromážděny původní kroje z konce 19. a počátku 20. století a více než 30 kilogramů unikátních ozdob. Projekt odborně zaštítil Ukrajinský institut historie módy.

Kromě rozsáhlé výstavy fotografií byly dosud vydány tři tematické charitativní kalendáře: Ke kořenům, Ke kořenům. Barvy a Ke kořenům. Svátky, jejichž náklad putoval do 28 zemí světa. Výtěžek z prodeje ve výši více než 610 tisíc ukrajinských hřiven (zhruba půl milionu korun) posloužil zraněným vojákům v Kyjevské vojenské nemocnici, členům Dobrovolnické setniny a také k doplnění sbírkových fondů Muzea lidové tvořivosti Mychajla Strutynského (Kosiv, Ivanofrankivská oblast, Ukrajina), Novoajdarského vlastivědného muzea (Novoajdar, Luhanská oblast, Ukrajina) a Národního centra lidové kultury – Muzeum Ivana Hončara (Kyjev, Ukrajina).

Projekt realizuje OC Domosfera ve spolupráci s Gres Todorchuk PR
Producentka: Natalija Kravec
Foto: Dmytro Peretrutov
Odborný poradce: Národní centrum lidové kultury – Muzeum Ivana Hončara

V České republice je projekt prezentován za finanční a organizační podpory Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny a Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.

Foto výstavy: Petr Brodecký

You may also like...