Výstava ukrajinských krojů „Ke kořenům“ probíhá před Galerií Skleňák

Radní Prahy 6 Eva Smutná a velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis za přítomnosti poslankyně Parlamentu ČR Heleny Válkové a početných hostů zahájili včera na náměstí Svobody před galerií Skleňák v Praze 6 výstavu fotografií ukrajinských svátečních krojů pod názvem Ke kořenům. Výstavu pořádá Městská část Praha 6 ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice a bude k vidění do 24. srpna.

Na fotografiích jsou zobrazeny známé ukrajinské osobnosti, které mají na sobě ukrajinské kroje z přelomu 19. a 20. století. Výstava se skládá ze dvou částí původního ukrajinského projektu Ščyri („Opravdoví“). První část se jmenuje Barvy a upozorňuje na to, jak pestrobarevné a různorodé jsou lidové kroje z různých regionů Ukrajiny. Druhá část se jmenuje Svátky a seznamuje diváky s kalendářními a rodinnými svátky Ukrajinců, které se stále udržují.

Radní Prahy 6 Eva Smutná uvedla na vernisáži, že podle ní je výstava univerzální a nabádá nás k zamýšlení, jak žili naši předci, jakým způsobem se stavěli ke svým životům, rodinám a přírodě. „Na jednotlivých modelech výstavy můžeme vidět, kolik lásky, péče a rozumu naší předci věnovali svému oblečení. Jak byli krásní a upravení a dobře působili na veřejnost a rozhodně se nestáli neustále za „módou“ a něčím novým. Doufám, že tato výstava zůstane v našich srdcích a zároveň něco více poví o Ukrajině.“

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis poděkoval městské části Prahy 6 a osobně paní radní Evě Smutné za pořádání výstavy o ukrajinských krojích. Pro Ukrajince kroje nejsou pouhou tradicí, je to taky prostředek k národní sebeidentifikaci a reprezentaci, dodal velvyslanec. „Pomoci výstav jako je ta dnešní Ukrajina může povědět světu o své dlouhé a hluboké historii a svých tradicích. Naše kroje s jejich tisíciletou tradici jsou největším důkazem toho, že žádná okupace nedokáže zničit národ, který si váží své historie a svých tradic. V Česku žije velmi mnoho Ukrajinců, ale přitom se tady velmi málo ví o naší země. Doufám, že tato výstava pomůže Čechům trochu hlouběji poznat ukrajinskou kulturu“, uzavřel svůj proslov Jevhen Perebyjnis.

Otevření výstavy se zúčastnila taky poslankyně Parlamentu České republiky, zmocněnkyně pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro národnostní menšiny paní Helena Válková. Paní Válková uvedla, že ukrajinská menšina patří k jedné z nejviditelnějších v České republice, a proto se snaží Rada vlády pro národnostní menšiny podporovat žijící v Česku ukrajinské příslušníku a najít pro ukrajinskou menšinu v Praze vhodné prostory, které by mohla využívat ke své kulturní a vzdělávací činnosti. Zřízení kulturně–vzdělávacího centra v Praze by navazovalo na činnost obdobné instituce, která fungovala v Československu do roku 1945.

Budova, kterou si tehdy ukrajinská menšina pořídila na svoje vlastní náklady a na kterou se léta vybíraly peníze z veřejných sbírek mezi žijícími v Československu Ukrajinci, byla zničena následkem bombardování Prahy v roce 1945. „Doteď se nepodařilo najít vhodnou budovu, kterou by mohli Ukrajinci využívat pro zajištění svých kulturních a vzdělávacích potřeb. Proto to považuji za náš velký společný úkol“, uvedla na závěr svých slov paní Válková.

Po proslovech následovala hudební závěrečná část vernisáže, o kterou se postarali zpěvačky z folklorního sdružení Džerelo v Praze (Marie a Chrystyna Bolechovské, Viktorie Vološčuk, umělecká vedoucí Dara Ljubačivská) a bandurista Jaroslav Nemeš.

Foto: redakce a Zdeněk Žalský

You may also like...