Vývoj návštěvnosti turistických cílů v době koronavirových omezení

Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism dne 14. 5. zveřejnila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů České republiky v roce 2020. Na pátém místě je mezi nejnavštěvovanějšími turistickými cíli uvedena ZOO Zlín. 

Situace s koronavirovými omezeními na několik měsíců zcela uzavřela nejen ubytování a restaurace, ale také turistické cíle. Většina turistických cílů zaznamenala v roce 2020 oproti roku 2019 pokles návštěvnosti ve výši 20% – 50%. Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Východní Moravy se zařadily: ZOO Zlín (506 tis. návštěvníků), Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (228 tis.), Aquapark Uherské Hradiště (206 tis.), Bazilika Velehrad (177 tis.), Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži (136 tis.), Živá voda Modrá (104 tis.), Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (87 tis.), Státní zámek Buchlovice (71 tis.), KOVOZOO Staré Město (61 tis.), Archeoskanzen Modrá (53 tis.).

Rovněž chování návštěvníků se měnilo. Lákala je více příroda, krásné výhledy, aktivní odpočinek. Objevovali nové skvosty. Mezi 14 místy, která Češi objevili v roce 2020, uvádí CzechTourism ve Zlínském kraji rozhlednu Kelčský Javorník u Rajnochovic v Hostýnských vrších.

Bohužel ani situace v roce 2021 nebyla v prvním čtvrtletí lepší. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad, se ubytovalo ve Zlínském kraji v 1. čtvrtletí 13 806 hostů, kteří zde strávili 65 016 nocí. To ve srovnání s rokem 2020 znamená pokles počtu hostů o 87,8 % a počtu přenocování o 80,9 %. Podniky cestovního ruchu byly pro veřejnost uzavřeny, ubytovací zařízení obsluhovala pouze hosty cestující na nezbytné pracovní cesty, případně klienty indikované k lázeňské péči. Zhruba polovina přenocování tak připadá na lázeňské hosty, kteří v regionu strávili v průměru 14 dnů.

„Dopady protiepidemických opatření na cestovní ruch se při tak dlouhém lockdownu daly očekávat, podobná situace je v ostatních krajích. Pro domácí cestovní ruch vede cesta k oživení jedině přes výrazné zlepšení epidemiologické situace. K tomu mohou přispět jak dílčí opatření na straně klientů a provozovatelů služeb, ale zejména zvýšená odolnost populace nebo vakcinace účastníků cestovního ruchu. Tu se snaží maximálně zpřístupňovat také Zlínský kraj,“ uvedla Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...