Začátek školního roku je na silnicích rizikový. Počítejte s nepozorností dětí i ostatních řidičů

Blíží se září a s ním kromě začátku školního roku také zvýšená doprava v ranní špičce, obzvláště ve městech. Dle statistik se tento měsíc řadí v množství dopravních nehod k nejhorším, roste především podíl incidentů s účastí dětí. Řidiči by tak měli v září vyrazit na cesty s dostatečným předstihem a pozor dát zejména v okolí škol. 

Přestože letní měsíce počtu nehod na silnicích každoročně dominují, příchod září není důvodem k velké úlevě. Tento měsíc totiž přináší do měst návrat nepříjemné ranní dopravní špičky. Na vině je hlavně začátek školního roku. „Řidiči by se měli na častější dopravní zácpy a exponované komunikace s počátkem září připravit. Je prokázáno, že disciplinovanost a klid pomáhají vznik kolon eliminovat,“ radí Laszlo Szalontai, obchodní ředitel pro Střední a Východní Evropu ve společnosti Nextbase, předním světovém výrobci palubních kamer.

Bezohlednost vadí nejvíce

Podle průzkumu, který si nechala společnost Nextbase vypracovat, je to právě bezohledné chování ostatních řidičů, co Čechům a Češkám vadí na silnicích nejvíce. Nezodpovědnost ostatních je hlavní problém podle 49 % žen a 43 % mužů a nespokojenost s takovým chováním roste s věkem řidičů. Dopravní špička, nutnost odvézt potomky do školy či na kroužek, a ještě stihnout například pracovní poradu pak znamenají pro řidiče velký tlak a často vedou k frustraci.

„K bezpečné a ohleduplné jízdě přitom přispívá i tak jednoduché opatření, jako je pořízení palubní kamery. Dle našich dat její instalace do vozidla až o třetinu snižuje pravděpodobnost nebezpečné a bezohledné jízdy,“ vysvětluje Laszlo Szalontai. Necelé dvě třetiny řidičů (62 %) dokonce uvádějí, že by se při řízení cítili bezpečněji, pokud by bylo jejich vozidlo vybavené palubní kamerou kontinuálně nahrávající jejich cestu. 58 % respondentů průzkumu Nextbase souhlasí, že autokamery mohou být pro bezpečnost silničního provozu zásadním přínosem.

V září pozor na děti

„První dny školního roku jsou pro děti jedním z nejrizikovějších období na silnicích. Po prázdninách jsou rozptýlené, vidí se po dlouhé době se spolužáky nebo absolvují první cestu do školy. Řidiči se po letních dovolených potýkají s intenzivním provozem. V dopravě jde o náročné období pro všechny. Velmi prosím motoristy, rodiče školních dětí i samotné studenty, aby v nadcházejících dnech mysleli na bezpečnost na silnici. To nejdůležitější je, aby děti do školy v pořádku došly a vrátily se bezpečně domů,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

V prvním pololetí letošního roku se na českých silnicích stalo 898 nehod s účastí dětí, 979 dětí při nich bylo lehce zraněno, 41 utrpělo těžké zranění a 4 děti byly usmrceny. Bilanci prázdnin z hlediska dopadů dopravních nehod policie teprve vyhodnotí.

„Děti si o prázdninách odvyknou na hustý městský provoz a nejsou tolik opatrné. K nepozornosti přispívá i fakt, že mnoho z nich při pohybu na komunikacích sleduje mobil nebo má nasazená sluchátka a blížící se vozidlo vůbec nevnímá. Apelujeme proto na řidiče, aby byli v tomto období obzvláště opatrní, především tam, kde je zvýšená pravděpodobnost pohybu dětí,“ říká Oldřich Kassl, krajský koordinátor BESIP PRAHA.

Statistiky následků nehod vzorec potvrzují. Intenzita dopravních incidentů dětí do 14 let roste ve všední dny, a to mezi sedmou a osmou ranní – tedy v době, kdy se děti vydávají do školy – a pak odpoledne zhruba mezi 13. a 18. Ačkoliv během roku jsou děti nejvíce ohrožené jako spolujezdci při závažných nehodách motorových vozidel, ve školních dnech v září se polovina nehod s úmrtím nebo těžkým zraněním dítěte týká chodců, následují děti v roli cyklistů (10 %) a spolujezdců v osobních automobilech (10 %).

Jak se připravit na zářijový provoz?

Všichni, které čeká v září nový režim spojený s odvozem potomků do škol, nebo ti, kteří pravidelně jezdí ráno městem do práce, by se proto měli na začátek školního roku připravit. Zde je pět hlavních doporučení:

  1. Naučte se cestu. To se týká dětí i rodičů. Jako řidiči byste si měli dopředu zjistit trasu a možnosti parkování, pokud je neznáte. V případě potomků se vyplatí projít s nimi cestu do školy nebo křižovatky, které se v okolí školy nacházejí. Můžete tak děti upozornit na nepřehledná místa.
  1. Připravte se na další den. Potřebujete na ráno připravit sebe nebo potomky? V tom případě je lepší přichystat vše potřebné (třeba podklady na poradu nebo svačiny pro děti) už večer předtím. Vyhnete se rannímu stresu.
  1. Přivstaňte si. V posledním týdnu prázdnin choďte dřív spát a ráno dřív vstávejte. Postupně si tak zvyknete na změnu režimu, a navíc ráno nebudete muset tolik spěchat.
  1. Vyjeďte dřív. V případě ranní dopravní špičky většinou platí, že ranní ptáče dál doskáče, protože se vyhne největšímu náporu na silnicích. Díky tomu, že nebudete tolik spěchat, také eliminujete riziko nehody.
  1. Buďte obezřetní. Počítejte s řidiči, kteří budou nervózní, uspěchaní nebo udělají chybu. Každý někdy nemá svůj den, snažte se nepodléhat tlaku a zachovat chladnou hlavu.

Společnost Nextbase vstoupila na trh palubních kamer v roce 2012 a během několika let se stala jednou z předních světových značek v tomto segmentu. Její produkty již získaly řadu ocenění i pozitivních recenzí, včetně ceny Best Dash Cam 2019, kterou modelu 522GW udělil přední magazín T3 za kombinaci inovativních funkcí a technologií zachraňujících lidské životy.

You may also like...