Zachraňte český knižní trh žádají vydavatelství, píší otevřený dopis premiérovi

Český knižní trh se za poslední dva týdny ocitl v patové situaci. Způsobilo ji především rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví, které ovšem bylo kvůli epidemii nového koronaviru nevyhnutelné. To samozřejmě všichni naprosto chápou a s vládními opatřeními beze zbytku souhlasí.

Důsledky, které to však během krátké doby přineslo, jsou pro český knižní trh a vůbec tuzemský svět literatury fatální. Pokud se tato situace, dotýkající se nejen knihkupců, ale také nakladatelů, knižních distributorů a vůbec všech dalších subjektů, úzce zapojených do knižního průmyslu, nezačne co nejdříve řešit, záchrana již pravděpodobně nebude možná. Zhroucení knižního průmyslu tak vyústí do celospolečenského problému. Podle autorů dopisu je v sázce vzdělanost, čtenářská gramotnost a konkurenceschopnost celých generací.

Euromedia Group se proto jako největší subjekt na tuzemském knižním trhu chopila iniciativy a rozhodla se jménem svým i naprosté většiny svých spolupracujících partnerů (např. Svaz českých knihkupců a nakladatelů, Albatros Media, Knihy Dobrovský, KOSMAS, ARGO, PEMIC BOOKS atd.) oslovit přímo premiéra Andreje Babiše a otevřeným dopisem a požádat jej o pomoc.

Náhled otevřeného dopisu ZDE (pdf)

„Vidíme v tom jedinou možnost, jak lze ještě zachránit celý knižní segment, který v tuto chvíli doslova balancuje na hraně svého dalšího bytí či nebytí, vysvětluje Lukáš Novák, generální ředitel Euromedia Group.

You may also like...