Začíná výstava Anežky Hoškové „Ruin of Romantics“ v Karpuchina Gallery

Co povstane z ruiny romantiků? Výstavu Anežky Hoškové nazvanou Ruin of Romantics odkazující k nespoutaným emocím, nenaplněným snům a ideálům romantismu bude možné zhlédnout od 10. června do 27. července v pražské Karpuchina Gallery. Z pomyslných ruin romantismu mohou dle Hoškové povstat „nenapravitelní romantici“ v podobě naivů, emo týpků, loserů či kejklířů. Nastává čas zakletých princů a zapomenutých rytířů. Skrz sérii zbrusu nových autorčiných maleb ve hnědé a magentové barvě ožijí příběhy fantaskních bytostí vycházející z hloubi romantikova podvědomí. Kurátory výstavy jsou Jakub Hošek a Nik Timková. Galerie Karpuchina jako první v České republice začíná s prodejem obrazů také za kryptoměnu, tak lze zakoupit i díla Anežky Hoškové z této aktuální výstavy. 

Součástí výstavy zahrnující zhruba dvacet děl namalovaných technikami akvarelu a akrylu na plátně či akvarelu na papíře bude i stropní instalace ve tvaru cimbuří evokující atmosféru hradní ruiny vytvořená ve spolupráci s architekty výstavy Františkem Hanouskem a Jakubem Hájkem, výraznými studenty Ateliéru intermediální tvorby III Tomáše Vaňka. „Sama jsem zbloudilým romantikem na rozcestí, romantismus žiji a občas se ptám, zda to má smysl, abych vždy došla k tomu samému. Vidím zrození rytíře, který se prodírá trním k lepší budoucnosti. Možná právě teď nastává čas, aby praví romantici povstali, říká Anežka Hošková. V její aktuální tvorbě vystavené v Karpuchina Gallery se prolnou emocionální motivy romantismu, abstraktní symbolismus či subkulturní a popkulturní odkazy.

„Anežka Hošková vytváří v temné krajině vlastních paralelních světů portréty snů, znepokojujících i křehkých. Nechává ožívat příběhy fantaskních bytostí, které se nikdy nestanou nebo budou žít navěky,“ shoduje se kurátorské duo Jakub Hošek a Nik Timková. Díla mají příznačné názvy jako Ruined Love (Zničená láska), Our Enemy Is Dreamless Sleep (Naším nepřítelem je bezesný spánek) či Broken Hearted Wine (Víno zlomených srdcí). Výstava bude otevřena denně od úterý do neděle od 13 do 18 hodin, domluvit si lze i individuální prohlídky. 

Tvorba Anežky Hoškové je dlouhodobě spjata s mnoha vlivy z oblasti filmu, industriální a metalové hudby, literatury, fashion či tattoo estetiky a nejinak je tomu v případě výstavy Ruin of Romantics. Odstín hnědé známý z její předešlé tvorby autorka dále rozvíjela, až se dostala k červenofialové magentě. Hošková se dlouhodobě zajímá o romantismus 21. století a do svých děl často zakomponovává i odlesky zlatých detailů a ornamentů, což jim dodává čarovný vzhled. Je absolventkou Ateliéru intermédií Doc. Václava Stratila na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Spolu s bratrem Jakubem Hoškem, Štěpánem Bolfem a Nik Timkovou vede kulturně-aktivistický spolek a spolupořádá hudební festival Creepy Teepee. Hošková pravidelně vystavuje doma a v Evropě, naposledy v loňském roce v GHMP v Domě U kamenného zvonu a je zastoupena v předních českých i zahraničních galeriích.

Karpuchina Gallery byla otevřena v Rybné ulici v srdci Prahy v loňském roce a už stihla představit tvorbu Otto Plachta nebo Julia Reichela. Stojí za ní umělkyně a absolventka pražské VŠUP Alexandra Karpuchina, která míří do společnosti prestižních galerií současného umění v České republice a evropském měřítku. Na dvou podlažích dává prostor umělcům s mezinárodním renomé, ale i výrazným začínajícím tvůrcům. Souběžně s výstavou Anežky Hoškové tak bude mít v horním patře výstavu Love Your Data: The Life of Paranormie student alteliéru malířství na AVU Matyáš Maláč. 

Anežka Hošková a Broken Hearted Wine II

Anežka Hošková je absolventkou Ateliéru intermédií Doc. Václava Stratila na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Tvoří kresby, malby, koláže, objekty i performativní instalace. Jejím bratrem je Jakub Hošek, se kterým dlouho působila v umělecké dvojici Indie Twins. Anežka Hošková je členkou A.M.180 Collective, který provozuje od roku 2003 Galerii A.M.180 v Praze a také spolupořádá každoroční festival současné alternativní hudby Creepy Teepee v Kutné Hoře včetně koncertů zahraničních kapel nezávislé hudební scény. Pravidelně vystavuje v České republice i v zahraničí a je zastoupena v předních českých i zahraničních galeriích.

You may also like...