Žákyně z pražského Mensa gymnázia získaly první místo v ekologické soutěži

Vzdělávací soutěž Cirkulujme.cz oznámila vítěze aktuálního 3. kola. S nejlepším projektem na podporu biodiverzity ve své kategorii přišly žákyně z Mensa gymnázia v Praze. Vytvořily webové stránky a YouTube kanál Pro biodiverzitu. Třetího kola soutěže se zúčastnilo celkem 329 žáků a studentů. Soutěž pořádá Studentská Energie Národa a společnost Mattoni 1873.

61 % studentstva* ví, že biodiverzita je druhová rozmanitost živých organismů na Zemi a že je třeba se zapojit do její podpory. A k tomu je vyzvali organizátoři soutěže Cirkulujme.cz, která proběhla pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka a ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Úkolem bylo vytvořit libovolný projekt na podporu rozmanitosti v přírodě ve svém okolí. Do soutěže se zapojilo celkem 329 soutěžících s 25 projekty. U těch organizátoři soutěže hodnotili komplexní přístup k péči o přírodu a neotřelé nápady na vlastní zpracování.

V kategorii druhý stupeň základních škol zvítězily žákyně z Mensa gymnázia v Praze: Eliška Andreattová, Stela Roupcová, Thea Roupcová a Bára Mojžíšová. Jejich čtyřčlenný tým s názvem Pro biodiverzitu založil webové stránky, prostřednictvím kterých se snaží přibližovat veřejnosti, proč je důležité přírodní rozmanitost podporovat a chránit. Dále dívky vytvořily YouTube kanál, na kterém zveřejňují praktické rady a návody, jak např. vytvořit hmyzí domeček nebo bylinkovou zahrádku, která přiláká motýly.


„Projekt nás zaujal svým širokým záběrem. Je skvělé, že žákyně téma zaujalo natolik, že chtějí šířit povědomí o důležitosti biodiverzity mezi veřejnost i po ukončení soutěže. Přejeme jim v tomto směru mnoho úspěchu,”
oceňuje Lutfia Volfová, tisková mluvčí Mattoni 1873.

Žáci a studenti mohli naplno využít svou kreativitu a odevzdat projekt libovolného obsahu v jakékoli formě.  „Jsme rádi, že se přihlásilo tolik jednotlivců, týmů a tříd a pustili se do tvorby svých projektů na podporu biodiverzity. O účast v soutěži je čím dál větší zájem, za což jsme velmi rádi a těšíme se na další ročník,“ sděluje za organizátory Tadeáš Vylita ze Studentské Energie Národa.

Cílem soutěže je motivovat mladé lidi k ochraně životního prostředí a k aktivnímu zapojení se do péče o něj. Předchozí ročníky soutěže se věnovaly cirkulární ekonomice a nápojovým obalům, které končí ve volné přírodě.

Celkové výsledky soutěže zde:

Cirkulujme.cz – oceněné projekty:

Kategorie 1. stupeň ZŠ: ZŠ a MŠ Pavlov, 3. a 4. třída
Kategorie 2. stupeň ZŠ: Mensa gymnázium Praha, tým Pro biodiverzitu
Kategorie střední školy: SŠGOS Frýdek-Místek, Sára Nováková

Cirkulujme.cz – cena ČSOP:

Kategorie 1. stupeň ZŠ: ZŠ Světice, Mladí ochránci přírody
Kategorie 2. stupeň ZŠ: Montessori Mozaika Mnichovice, 7.–9. třída
Kategorie střední školy: Gymnázium Blansko, Magdaléna Musilová a Tomáš Klíma

You may also like...