Zbrojovka Arex ze skupiny RSBC spouští v Brazílii výrobu pistolí

Slovinská zbrojovka Arex z české investiční skupiny RSBC zahajuje v Brazílii výrobu pistolí. Plánovaná výrobní kapacita nového závodu bude 30 tisíc kusů zbraní ročně. Hodnota kontraktu schváleného brazilským státem dosahuje 600 milionů korun. Zbrojovka díky tomu získává přímý přístup na rychle rostoucí brazilský trh.

Smlouvu na projekt společné výroby zbraní s místním obchodním partnerem schválil brazilský stát. Tzv. Nationalization plan detailně specifikuje podmínky budoucí spolupráce i obchodní strategii. Brazílie formou této licence umožnila vstup zahraničního partnera na vysoce chráněný lokální trh obranného průmyslu po více než 85-ti letech.

Předmětem smlouvy je poskytnutí výrobního zařízení a technologického know-how. „Již nyní probíhá v Arexu školení brazilských zaměstnanců tak, aby pistole splňovaly nejpřísnější výrobní kritéria nastavená v domovském závodě ve Slovinsku. Cílem je během pěti let dosáhnout toho, že se pistole bude kompletně celá vyrábět v Brazílii“, vysvětluje René Latka, finanční ředitel Arexu.  Konkrétně půjde o výrobu nejnovějšího typu pistole Arex Delta. Zbraň je určena především pro brazilský civilní trh, který se odhaduje až na 60 milionů potenciálních zákazníků. Potenciálními odběrateli jsou však také brazilské ozbrojené složky, policie a armáda.

Výrobní závod leží v průmyslové zóně v oblasti Anápolis v brazilském státě Goiás. Již v první fázi projektu byly pro místní obyvatele vytvořeny desítky kvalifikovaných pracovních míst. Očekávaná výrobní kapacita závodu bude 30 tisíc pistolí ročně.

Slovinská zbrojovka Arex vznikla před několika desetiletími oddělením z Iskra Pons, strojírenského úseku jugoslávské firmy Iskra. Z civilního programu se pak přesunul do vojenského průmyslu. Zhruba 40% celkových tržeb společnosti tvoří výroba cvičné plastové munice. Dalším nosným výrobním produktem je výroba nabíjecích pásů a od roku 2016 výroba ručních střelných zbraní.

Většina prodejů společnosti směřuje evropským klientům, do USA, na Blízký Východ a do Jižní Ameriky. Arex je také významným dodavatelem i pro slovinské ozbrojené složky. Česká investiční skupina RSBC Roberta Schönfelda koupila 100% podíl v Arexu v prosinci 2017. V čele zbrojovky zůstal její původní majitel Ivan Kralj. 

You may also like...