Že Praha v zimě nepřeje cyklistům? Nevadí, trénujte doma díky cyklotrenažérům

Patří jízda na kole k vašim oblíbeným sportům, ale máte pocit, že v Praze nejsou aktuálně vhodné podmínky pro cyklistiku, ať už kvůli velkému provozu na silnicích nebo zimě? Dobrou zprávou je, že se jízdy na kole vzdávat nemusíte. Nezávisle na ročním období, počasí nebo provozu můžete sportovat každý den doma, a to díky cyklotrenažérům.

Pravidelný pohyb má řadu benefitů

Na úvod si ve zkratce shrňme benefity, se kterými je sport spojený. Sport pochopitelně prospívá vašemu zdraví, pomáhá při hubnutí i zpevňování postavy a slouží jako prevence proti mnohým onemocněním. Má příznivý vliv jak na naši fyzičku, tak i na psychiku.

Řada vědeckých studií potvrdila, že se lidé, kteří se pravidelně věnují sportu, těší větší psychické pohodě. Sport zvyšuje hladinu neurotransmiterů centrálního nervového systému, čímž pomáhá snižovat riziko úzkostí a depresivních stavů.

Jaké jsou výhody cyklistiky?

V následujících řádcích se blíže zaměříme na jeden konkrétní sport, a sice cyklistiku. Cyklistika je spojena hned s několika významnými benefity. V první řadě přispívá ke snadnějšímu hubnutí. I přesto, že v mírnějším tempu nemusí být cyklistika zásadně fyzicky náročná, spálíte při ní velké množství kalorií. Pokud si chcete vytvarovat postavu, potěší vás, že cyklistika zpevňuje nohy i zadek a pomáhá snižovat celulitidu. Kromě toho zlepšuje fyzičku a má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Nezanedbatelný je i přínos cyklistiky na lepší spánek a zlepšení psychické stránky. Výhodou je i možnost přizpůsobení zátěže na míru a skutečnost, že cyklistika nezatěžuje klouby a je vhodná i pro obézní lidi.

Jízda na kole ve městě může být nebezpečná.

Cyklistika doma aneb vsaďte na cyklistické trenažéry

Jezdit na kole můžete nejen venku, ale také u vás doma. Reálnou jízdu na kole totiž velmi dobře simulují cyklotrenažéry, které najdete také pod označením cyklistické trenažéry.

Cyklotrenažéry umožňují nastavit různě vysokou intenzitu zátěže, a jsou tak vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty, a dokonce i profesionály. Cyklotrenažéry jsou navrženy tak, aby byla zajištěna šetrnost pro klouby, a přinášejí řadu výhod, stejně jako jízda na kole venku. Pravidelné cvičení na cyklotrenažéru má aerobní charakter, což znamená, že příznivě působí na hladinu lipidů v krvi, tlak, krevní oběh i dýchací funkce.

Jak funguje chytrý cyklotrenažér?

Cyklistický trenažér umožňuje trénovat na kole kdykoliv a takřka odkudkoliv. V současné době narazíte i na chytré trenažéry, jež je možné propojit s chytrými telefony a jezdit ve virtuálním světě po reálných cyklistických trasách.

Chytrý trenažér můžete propojit i s tabletem nebo s chytrou televizí a na zařízení nastavit vlastní zatížení a trasu. Stejně tak se můžete zapojit i do řady virtuálních cyklistických závodů. Některé cyklotrenažéry jsou vybaveny i barevnou obrazovkou, jež nabízí autentický zážitek z jízdy na kole.

Smart cyklotrenažér TACX Neo Bike Plus: jaké jsou jeho výhody?

K jedněm z nejlepších chytrých cyklotrenažérů se v současné době řadí domácí cyklotrenažér TACX Neo Bike Plus, který nadchne všechny vášnivé cyklisty, protože přináší neuvěřitelně realistický pocit z jízdy.

Díky tomuto cyklistickému trenažéru a tréninkové aplikaci Tacx® Training1 můžete projet celý svět. Výjimečný zážitek z virtuální cyklistiky je zaručený, spolehnout se můžete na simulaci sklonu a povrchu silnice, například v podobě štěrku nebo dlažebních kostek, i simulaci setrvačnosti a jízdy z kopce. Cyklistický trenažér nabízí celodenní monitoring zdravotních funkcí, vyznačuje se extrémně tichým provozem a umožňuje vytvořit tréninkový plán nebo se zapojit do virtuálních závodů.

Špičkový domácí cyklotrenažér TACX Neo Bike Plus. Zdroj: Pulsmetry.cz

Před zakoupením si trenažér otestujte

Zaujaly vás výše zmíněné výhody cyklistického trenažéru TACX Neo Bike Plus, ale nejste si jistí, který z modelů zvolit tak, aby vyhovoval vašim potřebám? V tom případě navštivte testovací centrum TACX, kde si můžete trenažéry vyzkoušet.

Testovací centrum najdete v Pardubicích v prvním patře OC Grand, kde je otevřeno od pondělí do pátku od 9:00 do 18:00. Po domluvě je možné trenažéry otestovat i o víkendu.

Nezapomeňte na další vybavení k domácím cyklotrenažérům

Chcete mít dokonalý přehled o svých sportovních aktivitách včetně tréninku na cyklotrenažéru? V tom případě oceníte některé elektronické pomocníky, díky kterým ze sportování vytěžíte maximum.

V první řadě by vaší pozornosti neměly uniknout chytré hodinky, jež jsou spojeny s celou řadou praktických funkcí. Mezi ty základní patří například měření vzdálenosti nebo měření spálených kalorií. Zvolit však můžete i smart hodinky s pokročilými funkcemi, ať už v podobě výpočtu doby zotavení nebo vytvoření tréninkového plánu na míru. Některé chytré hodinky také monitorují kvalitu spánku nebo jsou vybaveny hudebním přehrávačem. Častou funkcí chytrých hodinek je měření tepové frekvence. Pokud však chcete získat zcela přesná data, vyplatí se vám pořídit snímač tepové frekvence.

Rady, tipy a doporučení

Je nesporným faktem, že se sportuje mnohem lépe, když máte parťáka nebo parťáky, kteří sportují s vámi. Obrovskou výhodou chytrých cyklotrenažérů je, že můžete sdílet výsledky a pokroky se svými známými, a dokonce s nimi soutěžit, každý z pohodlí svého obýváku.

A jak se na cvičení na cyklistickém trenažéru správně obléknout? Základem jsou cyklistické kraťasy, funkční tričko a ideálně cyklistická obuv. Před nasednutím na cyklotrenažér si připravte ručník a láhev s vodou. Při jízdě nemusíte sledovat pouze zvolenou trať, ale můžete si pustit třeba oblíbený film, seriál nebo audioknihu.

You may also like...

1 Response

  1. 30.10.2023

    […] a servis kol, v roce 1969 však podnikání dostalo nový směr a značka začala vyrábět chytré cyklotrenažéry, válečkové trenažéry a držáky kol na […]