Zemlinského kvarteto zítra streamuje poslední letošní koncert série 4plus

Zemlinského kvarteto zanedlouho uzavře letošní koncertní sérii večerů komorní hudby s názvem 4plus. Poslední z pěti koncertů bude uveden ve Velkém sále Městské knihovny ve středu 2. prosince v 19:30 hodin. Pořadatelé budou večer opět vysílat online, protože podle stávajícího protiepidemického systému stupně rizika 4 či 3 nepovolují účast diváků na kulturních akcích. Hostem večera bude vynikající klarinetista Karel Dohnal.

„Na koncertě nejprve uslyšíte Meditaci na svatováclavský chorál Josefa Suka; toto malé, nicméně velmi emocionální dílko patří k oblíbeným skladbám Zemlinského kvarteta,“ říká violista Petr Holman. „Jako na každém našem letošním koncertě dojde posléze na připomínku 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena zazní smyčcový kvartet f moll op. 95 s příznačným titulem Serioso. Ten patří k nejkratším Beethovenovým kvartetům, jeho síla je ovšem obrovská; na poměrně malé ploše dochází k neuvěřitelně intenzivnímu vrstvení charakterů a emocí, a to zejména v první větě.“

Závěrečným číslem bude jedinečné dílo současného argentinského skladatele Osvaldo Golijova (nar. 1960) – klarinetový kvintet nazvaný Sny a modlitby slepého Izáka. „Tato velkolepá skladba vychází z textů francouzského rabína a kabalisty Izáka Slepého z přelomu 12. a 13. století,“ vysvětluje Petr Holman. „Zcela zřejmá židovská orientace díla je popsána hned v jeho titulu dílo může být hráno na klezmer klarinet, a je umocněna tím, že kromě mnoha jiných tradičních prvků se ve druhé větě setkáme přímo s velmi typickou dravou burácející klezmer melodií.

Partnerem Zemlinského kvarteta bude vynikající český klarinetista Karel Dohnal, který vystupuje sólově se světovými orchestry, účastní se mnoha komorních projektů, pedagogicky působí na univerzitě v Ostravě a na masterclassech po celém světě, a je také znám jako jeden z mála interpretů fascinujícího díla Karlheinze Stockhausena pro sólový klarinet Harlekýn.

Vstupenky na zpoplatněné online vysílání je možné zakoupit v prodejní síti GoOut pod tímto odkazem: https://goout.net/cs/listky/zemlinskeho-kvarteto/icwh/. Za 99 Kč získají zájemci přístup k live streamu, jehož záznam jim pak bude dostupný až do konce kalendářního roku.

Program koncertu:

  • Josef Suk: Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a
  • Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet f moll op. 95 Serioso
  1. Allegro con brio
  2. Allegretto ma non troppo
  3. Allegro assai vivace, ma serioso
  4. Larghetto espressivo – Allegretto agitato
  • Osvaldo Golijov: Kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto „Sny a modlitby slepého Izáka“

Prelude: Calmo, Sospeso.

  1. Agitato – Con Fuoco – Maestoso – Senza Misura, Oscilante
  2. Teneramente – Ruvido – Presto
  3. Calmo, Sospeso – Allegro Pesante

Postlude: Lento, Liberamente.

Účinkují:
Zemlinského kvarteto: František Souček, Petr Střížek – housle, Petr Holman – viola, Vladimír Fortin – violoncello
Host: Karel Dohnal – klarinet

Zemlinského kvarteto tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Repertoár tělesa zahrnuje více než dvě stě děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“.

Klarinetista Karel Dohnal je absolventem Ostravské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze, laureátem mezinárodních hudebních soutěží v Praze, Římě, Bayreuthu, Seville a Londýně, ale zároveň také velmi aktivním a respektovaným sólistou, jehož koncertní vystoupení ocenili posluchači ve většině zemí Evropy, v Asii či Severní a Jižní Americe. Studium si rozšířil na Guildhall School of Music and Drama v Londýně, berlínské Universität der Künste a na Konzervatoři N. A. Rimského-Korsakova v Petrohradě. Sám je také pedagogicky činný na Fakultě umění Ostravské univerzity a pravidelně vyučuje na mnoha interpretačních mistrovských kurzech u nás i v širokém zahraničí.

S velkým ohlasem se setkává výjimečné představení, na kterém jako Harlekin skladatele Karlheinze Stockhausena uplatňuje i svůj komediální a herecký talent. Patří k nemnoha klarinetistům na světě, kteří toto mimořádně náročné dílo provádějí, za což sklízí ovace u posluchačů i kritiky. Rovněž nahrávky Karla Dohnala jsou mimořádně zdařilé. Patří mezi ně i CD, na němž jsou zastoupeny klarinetové koncerty Rudolfa Kubína, Jeana Françaixe a koncertantní symfonie Miloslava Kabeláče, jež byly pořízeny ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Moravskou filharmonií Olomouc pod vedením dirigentů Marko Ivanoviče a Ondřeje Vrabce.

Mezi významné počiny Karla Dohnala z poslední doby patří sólová vystoupení s Bamberskými symfoniky, Essenskými filharmoniky, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Györskými filharmoniky, Janáčkovou filharmonií Ostrava nebo USC Symphony Orchestra. Jako sólový klarinetista spolupracoval dále například s BBC Symphony Orchestra London či Solistes Européens Luxembourg. Je členem orchestru Státní opery v Praze, PhilHarmonia Octet, Tria Amadeus a Arundo Quartet. Jako ambasador společnosti Selmer Paris hraje Karel Dohnal na klarinet modelu Recital této značky a používá plátky Reserve Classic amerického výrobce D’Addario Woodwinds.

Foto: Ilona Sochorová

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...