Zoo Praha zve na noční prohlídky s moderní technologií

Do Zoo Praha nyní mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím nejvyspělejších zařízení používaných například armádou. Fanoušci zoo nyní mohou areál navštívit v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Nový zážitkový program nabídne pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo. Zoo Praha je v současné době jedinou zoologickou zahradou na světě, která takto vyspělou technologií disponuje.

„Vlastně to celé začalo, když jsme s pár kolegy procházeli potemnělou zoo a  přemýšleli, jak nově uchopit její večerní a noční prohlídky. Koneckonců značná část našich zvířat aktivuje za soumraku či v noci,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A tak jsme začali experimentovat i s nejrůznějšími termokamerami a zařízeními pro noční vidění, počínaje běžně dostupnými a konče těmi, která jsem doposud znal pouze z akčních filmů. Nově tedy představujeme speciální noční prohlídky, během kterých budou návštěvníci vybaveni termokamerami i další technikou, aby mohli sledovat život v noční zoo a současně se kolem sebe rozhlédnout očima zvířat.“

Nový zážitkový program v Zoo Praha trvá zhruba hodinu a půl a během něj se návštěvníci na vlastní oči seznámí s detaily termoregulace různých druhů zvířat i  s jejich způsobem života po západu slunce.

„Zlatého hřebu se návštěvníci dočkají na závěr prohlídky u plameňáků, kde máme umístěnu speciální vojenskou termokameru. Ta je určena k vyhledávání cílů a  k navádění střel, ale u nás je namířena na plameňáky – a díky její mimořádné citlivosti můžete krásně sledovat, jak jim noha, na níž stojí ve vodě, postupně vychládá, až ji vystřídají za druhou, prohřátou, kterou měli doposud schovanou pod tělem,“ popisuje jednu ze zajímavostí ředitel Miroslav Bobek.

Zážitkový program Noční výprava s termokamerou je již možné zakoupit na webových stránkách eshop.zoopraha.cz

Technologie:

Termovizní monokulární kamery a noktovize

Termovizní kamera poskytuje jasný obraz i v náročných podmínkách jako je tma, mlha, kouř, prach, déšť, sníh, lesní porost atd. Jedná se o profesionální přístroj, který je využíván například při hlídkách, vyhledávání a záchraně osob či zvířat, zabránění pašování, ale i při běžné turistice či cestování. Dokáže detekovat zvíře na vzdálenost cca 70 metrů.

Zatímco u termovize jde o kameru citlivou na záření tepelné – lze ji přirovnat k pohledu očima hada, noktovize citlivě pracuje s odrazy slabého záření světelného – jde tedy o pohled, kterým svět sleduje například kočka. Tento způsob nočního vidění zesílením odrazů nejslabších zbytků světla je vlastní nejen šelmám nebo kopytníkům, ale z ptáků třeba sovám, kiviům, lelkům, nebo také nočním primátům (outloň, nártoun).

Speciální vojenské kamery

Jedná se o profesionální přístroj využívaný například i mnoha ozbrojenými složkami v Evropě. Kamera tohoto typu je schopna detekovat objekt o velikosti tanku (v  našem případě třeba slona) až na vzdálenost 11 km, lidskou postavu pak rozliší na 8 km. Je schopna pracovat v teplotním rozpětí od -32 °C do 55 °C. Přes privátní  wifi síť se připojují externí zobrazovací zařízení (telefony a tablety), které potom přenáší obraz z kamery v reálném čase.

Foto 1: Návštěvníci pražské zoo mají nyní možnost pozorovat její obyvatele po setmění pomocí vyspělých technologií, které mnozí znají pouze z akčních filmů. 

Foto 2: Během komentované noční výpravy si mohou kamerou termovize povšimnout teplotních rozdílů a dozvědět se, proč plameňáci stojí na jedné noze. 

Foto 3: Na závěr prohlídky si mohou vyzkoušet speciální vojenskou termokameru, která je armádou využívána k navádění střel. 

Autor foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

You may also like...