Zrní završili projekt Havlovy děti Havlovi

Kapela Zrní právě završila svůj projekt Havlovy děti Havlovi, který ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla odstartovala v dubnu 2019 vystoupením ve věznici na Borech. Muzikanti účinkovali na střeše Lucerny, v pražském Divadle Na zábradlí, brněnském Divadle Husa Na provázku, zahráli u Havlovy chalupy v Hrádečku na Trutnovsku a na dalších místech spojených s naším prvním polistopadovým prezidentem. Ve sbírce na handicapované studenty k dnešnímu dni Zrní vybrali přes 50 tisíc korun.               

Zrní na Hrádečku, foto Jiřina Šmídová

Od dubna 2019 Zrní v rámci havlovského projektu odehráli celkem osm koncertů včetně nakonec nerealizovaného vystoupení 17. listopadu na pražské Národní třídě, který policie z bezpečnostních důvodů zrušila bezprostředně před začátkem hraní. Před koncerty v divadlech pak muzikanti vstoupili také do role herců, když zahráli několikaminutový úryvek z hry Audience. Po celou dobu kapela z koncertů psala také blog.

Klíčová po celou dobu pro kapelu byla zejména spolupráce s Knihovnou Václava Havla, která kapele poskytla dobové fotografie i videozáznam klíčového projevu Václava Havla z 10. prosince 1989 na Václavském náměstí, kdy tehdejší prezident Československa Gustáv Husák odstoupil ze své funkce.

„Naše oslavy třiceti let od revoluce skončily. Jsem rád, že jsme se v dnešní době, kdy demokracii zneužívaj manipulátoři a populisti, psychopati, který v lidech podporujou ty nejnižší vlastnosti, využívaj strachu, závisti a alibismu, kterej je pro lidi přirozenej, rozdělujou společnost, bezcitně, k vlastnímu prospěchu… že jsme se v týhle době, kdy se před náma jasně zjevujou úskalí tý – před třiceti lety znovu vybojovaný demokracie – postavili za ideje a ideály, který šířil i Václav Havel. Za ty často ne zjevně racionální, nevyčíslitelný, nedokazatelný, zdánlivě nesystémový, nepopsatelný hodnoty, bez kterejch by systém fungovat nemohl, bez kterejch by lidská existence nakonec nedávala smysl,“ říká frontman kapely Zrní Jan Unger

V rámci sbírky, kterou Zrní připravili ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, bylo až do půlnoci 7. ledna 2020 možné přispět finanční částku, ale rovněž zakoupit speciálně pro tuto příležitost vyrobený odznáček nebo tašku Zrní. Prodáno ve výsledku bylo všech 200 vyrobených odznáčků a 100 tašek, na znevýhodněné studenty se vybralo 51 336  korun.

„Díky sbírce budeme moci udělit měsíční stipendium po dobu jednoho roku třem studentům se zdravotním či sociálním handicapem. Studenti od nás díky tomu po celý rok budou dostávat pravidelnou finanční podporu, kterou využijí na úhradu cestovného do školy, nákup učebnic či jiných studijních pomůcek nebo úhradu kurzovného,“ říká ředitelka  Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Zrní Havlovy děti, foto Zuzana Veselá

Zrní se za Václava Havla a hodnoty, které představuje, staví dlouhodobě. Jednalo se tak o přirozené vyústění dlouhodobých aktivit kapely, která právě vzdělání v dnešní době považuje za zásadní. „Vzdělání umožňuje naši seberealizaci ve světě. Díky vzdělání se ale také zvyšuje pravděpodobnost, že se nebudeme bát ničeho neznámého a cizího, dokážeme se ve světě nekonečna informací snadněji orientovat,“ právě těmito slovy kapela sbírku v loňském roce zahájila.

Partnerem Fondu vzdělání je ČSOB.

Koncerty Zrní v rámci projektu Havlovy děti Havlovi

  1. 04. 2019 Praha – střecha Lucerny
  2. 04. 2019 Plzeň – Borská věznice
  3. 10. 2019 Praha – Pražská křižovatka
  4. 10. 2019 Praha – Divadlo Na zábradlí
  5. 11. 2019 Brno – Divadlo Husa Na provázku
  6. 11. 2019 Praha – Korzo národní – Národní třída (z bezpečnostních důvodů zrušeno)
  7. 12. 2019 Cheb – Galerie 4
  8. 12. 2019 Hrádeček na Trutnovsku – LIVE stream

    Další informace

Havlovy děti Havlovi: https://youtu.be/LnbTdJnP-Q8
web projektu: https://www.havlovy-deti.cz/
web kapely: http://zrni.cz/
facebook: https://www.facebook.com/kapelazrni/

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...