400 ASA Gallery uvádí výstavu ODCHOD!, která připomíná výročí odsunu sovětské armády

Ve smíchovské 400 ASA Gallery byla ve čtvrtek 24. června zahájena výstava ODCHOD! fotografií Karla Cudlína a Vojty Dukáta věnovaná 30. výročí odchodu posledního sovětského vojáka z někdejší ČSSR, které připadá právě na letošní červen.

Výstava je komponována z dosud nezveřejněných barevných fotografií z diapozitivů Karla Cudlína z let 1990-91. Bezmála 45 fotografií nemapuje pouze odcházející vojáky, ale především to, co zůstalo po nich. Fotografie doplní exkluzivní projekce krátkého filmu Vojty Dukáta, který spolu s Karlem Cudlínem natáčel poslední dny sovětských vojáků před jejich odsunem.

Když vojenské jednotky armád Varšavské smlouvy vstoupily v srpnu 1968 násilně na území Československa, málokdo si asi dokázal přestavit, že jejich „dočasná“ přítomnost pokryje dětství, dospívání a počátek středního věku jedné generace. „Okupace trvala bezmála 23 let a zanechala po sobě obrovské materiální i morální škody, změnila životy milionů lidí a způsobila množství tragédií. Když okupační armáda konečně odešla, našli jsme za ploty a drátěnými zátarasy otisk sovětské reality. Otisk neúcty k čemukoliv – od krajiny po lidský život,“ doplňuje okolnosti vzniku snímků Karel Cudlín

Výstava ODCHOD! potrvá ve 400 ASA Gallery, Kováků 32 – Praha 5, do 12. září 2021 a pro veřejnost bude otevřena denně kromě pondělka od 11 do 18 hodin.

400 ASA Gallery vznikla díky péči spolku 400 ASA v roce 2020 v unikátní památkově chráněné budově městské trafostanice z 20. let s rondokubistickými prvky, která dlouhá léta chátrala a až tento záměr jí vdechl nový život. 400 ASA je fotografický spolek, který v roce 2018 založili fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. Spolek za dva roky fungování vydal již tři fotografické publikace a zorganizoval mimo jiné i dvě velké kolektivní výstavy.

You may also like...