Aukční síň Sotheby’s zařadila do své podzimní aukce obraz experimentální malířky Radky Bodzewicz

Ještě neoslavila ani 30. narozeniny a už má šanci se prosadit na světové umělecké scéně. Slavný londýnský aukční dům Sotheby’s zařadil do listopadové aukce 20th Century Art: A Different Perspective obraz české umělkyně Radky Bodzewicz. Do aukce poputuje dílo s názvem Maska: Vstupní brána (Mask: Entrance Gate), které je jejím zatím posledním dokončeným obrazem z cyklu Božská komedie (Divine Comedy). Kombinovaná technika na plátně nabízí divákům i další nečekaný rozměr – takzvanou rozšířenou realitu. Obraz o velikosti 2,1 x 2 m si lze prohlížet přes mobilní telefon či tablet s aplikací Artivive, ve které dílo ožívá v animaci s originálním hudebním doprovodem. Vyvolávací cena začíná na 4 000 GBP. 

Dílo Maska: Vstupní brána bylo součástí nedávné doposud největší samostatné výstavy Radky Bodzewicz v pražské BOLD Gallery, na které byl představen cyklus Božská komedie. Něco, co přitahuje, ale zároveň vzbuzuje respekt,“ komentuje práci kurátor výstavy Radek Wohlmuth a dodává: „Vizuální účinek obrazu je založený na kontrastu dekorativních rostlinných motivů a srsti bestie, která otevřenou zubatou tlamou otevírá průchod do ‘jiného‘ světa. Abstraktní figurace Radky Bodzewicz volně odkazuje ke středověkým iluminacím a naplno rozvíjí možnosti originální techniky kombinující principy olejové malby, grafiky, kresby a plastické modelace.“ 

Aukce Sotheby’s se uskuteční od 5. do 11. listopadu on-line. Mezi dalšími českými umělci, jejichž díla se v aukci objeví, jsou například Krištof Kintera, Jan Pištěk, Miroslav Polách, Patrik Hábl či Pasta Oner.

Experimentální malířka Radka Bodzewicz ve svém unikátním projektu Božská komedie zpracovává klasické téma evropského umění zcela novým způsobem. Průběžně při tom pracuje s překrýváním motivů, osovými přetisky, malebnými zásahy štětcem, ale také sypaným hliněným pigmentem, jímž vytváří a vymezuje základní kompoziční pole svých obrazů. Každé plátno tak více než co jiného představuje záznam živého intuitivního procesu, rozvíjeného momentálními asociacemi, ve kterém může být jedním z podstatných hybatelů děje i náhoda. Také tím se blíží běžné životní realitě.

Radka Bodzewicz se narodila roku 1991 v Šumperku. Před třemi lety absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Kokolii. Během roku 2016 studovala na Robert Gordon University-Gray’s School of Art ve skotském Aberdeenu a obdržela grant The Elizabeth Greenshields Foundation. V roce 2018 se stala finalistkou berlínské ceny Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Award. Vystavuje od roku 2014. Mezi důležité projekty, kterých se účastnila, patří například výstava Přirozený svět / Natural World (Prague House, Brusel), Negativní realismus / Negative Realism (České centrum, Berlín) nebo letošní výstava Božská komedie / Divine Comedy (Bold Gallery, Praha).

Animace Maska: Vstupní brána: https://vimeo.com/474808155

Sotheby’s: www.sothebys.com/en/buy/auction/2020/20th-century-art-a-different-perspective/mask-entrance-gate-divine-comedy-cycle

Radka Bodzewicz: https://www.boldgallery.art/artists/30-radka-bodzewicz/works/

Print Friendly, PDF & Email