Aventure Citroën Terra America – Expedice napříč celou Amerikou

Citroën a sdružení Aventure Citroën jsou partnery výjimečné expedice dvou žen, které hodlají přejet americký kontinent ze severu na jih ve voze Traction Avant. Projekt nazvaný „Aventure Citroën Terra America“ je zavede z Aljašky do Ohňové země. Při cestě po slavné Panamericaně, nejdelší dálnici světa, se setkají s jednadvaceti domorodými národy.

Odvážný přejezd amerického kontinentu

Jedinečná cesta dlouhá 40 000 kilometrů přes čtrnáct zemí je plně v souladu s geny značky Citroën: jde o automobilovou expedici s lidským rozměrem. Za volantem legendárního vozu Traction Avant, ikony francouzského automobilového odvětví, usedne dvojice odvážných žen, která vyrazí vstříc setkání s původními obyvateli Ameriky a bude hájit etičtější, zodpovědnější a solidárnější vidění světa.

Členy expedice čeká kromě těchto setkání a svědectví, o něž se budou dělit, i cesta po legendární Panamericaně plné sociologických, zeměpisných a klimatických kontrastů. Budou projíždět přírodními scenériemi Ameriky: historickými místy mayské a incké civilizace, ohromujícími velkoměsty, ale i klidnou krajinou. Půjde o skutečnou paralelu mezi moderní civilizací a domorodou kulturou. „Odvaha využívaná ve prospěch lidstva jsou hodnoty, které má značka v genech. S velkým potěšením jsme jako hlavní sponzor této expedice spojili síly se sdružením Aventure Citroën a budeme doprovázet Fanny Adam v jejím projektu přejezdu amerického kontinentu ve voze Traction Avant za účelem setkání s původními obyvateli,“ uvedl Stéphane Barbat, manažer pro partnery ve společnosti Citroën.

Stoprocentně ženský tým

Fanny Adam, která projekt iniciovala a expedici vede, je zvídavá a odhodlaná mladá podnikatelka. Tato doktorka věd, která se zajímá o otázky domorodého obyvatelstva a miluje neobvyklá setkání a cesty, se vydává na jedinečnou výpravu, pro kterou si zvolila vůz Traction Avant. Za svůj objev a náklonnost k tomuto vozu vděčí Gérardu d’Aboville, mořeplavci, který v roce 1980 převesloval Atlantický a v roce 1991 Tichý oceán, absolvoval různé rallye včetně tří závodů Paříž – Dakar a od svých osmnácti let jezdí vozem Traction Avant. 

Na začátku expedice bude její spolujezdkyní Gaëlle Paillart, která má na starosti obrazovou dokumentaci. Jde o sportovkyni s vášní pro cestování a solidním vědeckým vzděláním. Sportovní cestování se pro ni stalo životním stylem. Gaëlle bude první spolujezdkyní při expedici Aventure Citroën Terra America mezi Prudhoe Bay a Los Angeles. Následně převezme funkci druhého pilota Maéva Bardy, která bude zajišťovat obrazový materiál expedice až do Ushuaiy. Maéva již řadu let cestuje po celém světě jako reportérka a dokumentaristka. 

Expedici můžete sledovat na internetu

Automobil Traction Avant 11B z roku 1956 poté, když 26. května vyjel z muzea Conservatoire Citroën v Aulnay-sous-Bois, se začátkem června vydal lodí směrem na Aljašku. Fanny Adam a její týmová kolegyně se k němu připojí začátkem července v místě startu v Prudhoe Bay na 70° severní šířky. První etapa proběhne v Severní Americe od července do září 2021. Následující etapy (Střední a Jižní Amerika) se pojedou ve stejném duchu, tedy nikoliv jako závod, bez pevného data příjezdu: v Latinské Americe od ledna do května 2022, v Jižní Americe od října 2022 do ledna 2023.

Díky snímkům, které bude dvojice sdílet, bude možno tuto cestu, včetně všech technických nástrah, překvapení, odboček k návštěvě významných přírodních míst či měst a neobvyklých setkání, sledovat v reálném čase: v přímém přenosu na mapě prostřednictvím satelitního přenosu a prožívat bezprostřední zážitek z expedice díky fotkám, videím a příběhům, které budou z cesty pravidelně zasílány: https://terramerica.fr/suivre-expedition-terramerica/

Bohumil Brejžek
Foto: Citroën

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...