Botanická zahrada v Troji připravuje výstavu orchidejí. Expozice přiblíží rostlinné bohatství a extrémy jihoamerického Ekvádoru

Ani v roce 2021 nebude v nabídce programu Botanické zahrady hl. m. Prahy chybět oblíbená přehlídka exotických orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Jelikož letošní ročník pořádaný v březnu byl na základě zavedení mimořádných opatření k prevenci šíření onemocnění covid-19 předčasně ukončen, rozhodlo se vedení zahrady téma výstavy zopakovat v příštím roce. Návštěvníci se tak mohou těšit na pestrá aranžmá, která představí exotický svět orchidejí jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zároveň zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů. Orchideje budou ve skleníku k vidění od 26. února do 14. března 2021. Pokud by epidemiologická situace konání výstavy neumožňovala, počítá se s jejím odsunutím na pozdější termín.

Areál Botanické zahrady hl. m. Prahy je v současnosti bohužel opět uzavřený pro veřejnost. Práce v ní se ale nezastavila. „Na příští rok chystáme pro naše návštěvníky řadu oblíbených akcí a výstav. Těšit se mohou jak na výstavu tropických motýlů, tak na prezentaci bonsají nebo oblíbený Dýňový podzim, chybět nebude ani již tradiční výstava orchidejí ve skleníku
Fata Morgana, kterou v příštím roce budeme pořádat už popatnácté. Vzhledem k tomu, že letos tato výstava běžela pouhý týden, a to již v omezeném provozu, rozhodli jsme se letošní téma zopakovat, aby si jej návštěvníci mohli prohlédnout. Pestrá aranžmá opět připraví přední česká floristka Klára Franc Vavříková a celá expozice ožije množstvím barev. Zájemcům tak alespoň na chvíli zprostředkujeme atmosféru jihoamerckého Ekvádoru, kterému bude výstava tentokrát věnována,
“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Na skok do Ekvádoru plného kontrastů

V jihoamerickém Ekvádoru je ve volné přírodě možné nalézt více než 4000 druhů orchidejí. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli právě do této země v roce 2019 expedici s cílem studovat rostliny na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky využívají při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin ve sbírkách zahrady. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin právě z této expedice zpestří i připravovanou výstavu.

Ačkoliv Ekvádor není co do rozlohy velký, setkáváme se tu s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. „V Ekvádoru rostou například rody Platystele, Lepanthes či Stelis s nejmenšími květy o velikosti méně než jeden milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru
ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou, jako u zástupců rodu
Sobralia, nebo velikostí květenství, jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody Cattleya, Phragmipedium nebo Brassia,“ říká Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Na podobě přehlídky orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy se podílí již potřetí v řadě. Inspirací jí byl jihoamerický Ekvádor a jeho pestrá škála barev. Návštěvník se tak během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, navštíví květinové tržiště, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné různobarevnými květy živých orchidejí a dalších rostlin. 

Vánoční pohodu i pravdu hledejte ve vínu z botanické zahrady

Potěšte své blízké vínem z vinice sv. Kláry, zakoupit jej můžete až do 23. 12. 2020 ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. A které z vín z místní nabídky se hodí jako doplněk svátečního menu? Naší stálicí, která si skvěle rozumí s klasickým štědrovečerním menu, je Ryzlink rýnský ročník 2019. Svěží citrusová aromatika a říznější kyselina výborně vyváží smaženého kapra i všechny ty ‚jediné správné‘ recepty na bramborový salát,“ radí Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry.

Plné a výrazné Rulandské modré ročník 2016, které si pobylo dva roky v dubovém sudu, podávejte k pomalu pečené štěpánské kachně s jablky a sušenými švestkami. Chuť švestkových povidel a sušených třešní, typická pro Rulandské modré, navádí k párování s pokrmem s podobnými chuťovými tóny. Mimochodem pro líné vánoční dny ho vyzkoušejte
v kombinaci s perníčky s hořkou čokoládou a mandlí.

Perlivá varianta vína Modrý Portugal rosé 2018 je příjemně lehký a svěží nápoj, který vám zpříjemní proplouvání vánočními přípravami. Osvědčil se při plánování rodinných návštěv, balení dárků, mytí oken, slepování lineckého, obírání kapří hlavy na polévku i zdobení stromečku. A je to samozřejmě i skvělý aperitiv před štědrovečerní večeří. 

Dárky na poslední chvíli

Inspiraci na další dárky na poslední chvíli najdete na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy www.botanicka.cz. Vybírat můžete z nabídky knih, dárkových předmětů s rostlinnými motivy a nechybějí ani vstupenky, dekorační věnce z přírodních materiálů či jedinečný parfém. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám.

Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na miroslava.kasparova@botanicka.cz, vše zasíláme poštou nebo po dohodě nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka na adrese Trojská 148/186.

You may also like...