Český developer UDI postaví 500 bytů v Bělehradě za dvě miliardy korun

Český developer UDI Group získal stavební povolení k výstavbě projektu Lastavice (Vlaštovky) v srbském hlavním městě Bělehradu. Vznikne zde téměř 500 bytů za dvě miliardy korun. Na pozemku jen asi čtyři kilometry od centra města UDI Group vybuduje dva 11podlažní bytové domy se 492 byty ve vysokém standardu, 39 obchody a téměř 650 parkovacími místy. Stavět se začne v březnu, kdy také společnost zahájí prodej bytů. 

„V Srbsku jsme stavební povolení získali v podstatě rok a půl od koupě pozemku. Proti původnímu harmonogramu je to o něco později. Důsledky covidu se projevily také na tamních úřadech. Přesto jde ve srovnání s běžnými poměry v hlavním městě České republiky o mnohonásobně rychlejší proces,“ zdůraznila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. „Nepředvídatelnost ve fungování státní správy v Česku nás vede k tomu, že více než 80 procent aktivit dnes již směřujeme mimo Česko. Nemůžeme se zde v podstatě spolehnout na vymahatelnost práva v reálném čase,“ dodala. Díky rychlosti povolování na standardně fungujících trzích jako je Polsko, Maďarsko nebo Srbsko může skupina výrazně rychleji vydělané prostředky znovu investovat. V nakoupených pozemcích totiž investice neleží roky tak, jak je tomu v Česku.   

Srbsko je aktuálně největším zahraničním trhem portfolia UDI Group. Kromě projektu Lastavice zde skupina připravuje svůj vůbec největší projekt Duga (Duha), který bydlení s maloobchodem v parteru kombinuje také s kancelářemi. Investičně půjde o projekt blížící se devíti miliardám korun. S ohledem na poptávku zde nicméně skupina prosadila změnu územního plánu ve prospěch bydlení. Ještě letos UDI Group očekává zahájení projektu Starry Hill (Hvězný vrch) s 320 byty investičně za zhruba miliardu korun. Kromě bydlení staví UDI Group v Srbsku také logistiku a chystá další akvizice.

Specifika srbského trhu

Moderní projekt Lastavice ve vysokém standardu doplní čtvrť vznikající v části Nový Bělehrad v okolí třídy Jurije Gagarina s výhledem na ikonický visutý most přes Sávu. Projekt pochází z dílny místního architektonického ateliéru ZAP. Na 9700 m2 pozemku navrhl dva bytové domy do tvaru písmene L. Domy jsou obrácené k sobě a mezi nimi vzniká prostor pro relax v zeleni s dětským hřištěm a venkovním fitness. Kromě zeleně přímo na pozemku plánuje UDI Group v budoucnu ozelenit také pozemek v majetku města, který odděluje parcelu s budovanými domy od ulice Jurije Gagarina. 

Architektonický ateliér ZAP zvítězil v soutěži především díky modernímu a neotřelému designu navrženého projektu, ale hrála pro něj také vysoká kvalita referenčních staveb, které již firma realizovala. „V případě tohoto projektu jsme vybírali z návrhů tří předních výhradně místních ateliérů,“ řekla Fialková.

„V projektu cílíme na vyšší střední třídu. Srbský trh je velmi konkurenční. Kupující jsou vybíraví a mají velká očekávání ohledně kvality stavby a dokončovacích prací. V projektu Lastavice proto nabízíme vybavení jako je klimatizace, předokenní stínění, dřevěné podlahy a koupelny se značkovými zařizovacími předměty,“ vysvětlila vedoucí obchodu UDI Group v Srbsku Ana Marković. Ve výstavbě v Bělehradu je totiž obvyklý daleko vyšší standard, než jsme zvyklí v ČR.

Na srbském trhu, kde developeři podnikají s běžnou marží na úrovni 25 procent, se růst stavebních prací a materiálu obratem propsal do cen prodávaných bytů. „To se ale netýká jen nás, zasáhlo to celý trh. Pandemie je zkrátka dalším důvodem, proč ceny bydlení v Srbsku rostou Přesto jsou ale investičně mnohem zajímavější než byty v Česku. Je zde totiž daleko větší prostor pro další růst cen. Vyšší je také výnos z pronájmu,“ poznamenala Fialková.

Český developer UDI Group působí kromě Srbska a České republiky také v Maďarsku a Polsku. V letošním roce připravuje vstup na několik dalších trhů například v západní Evropě. Nezaměřuje se jen na bytové projekty, je komplexním investorem, který staví bydlení, kanceláře, obchodní centra i průmyslový development. Aktuálně realizuje nebo připravuje 16 projektů, které v následujících pěti letech přinesou výnos v řádu přesahujícím 42 miliard korun.

You may also like...