Cesty z dluhů, díl 2: Zvládne Štěpánka s rodinou základní finanční matematiku, která je zachrání před krachem?

Příběhy účastníků docu show Cesty z dluhů jsou různé, ale jedno mají společné. Účastníci všech dílů vědí, že je třeba postavit se na vlastní nohy, zvládnout dluhy a nepropadat se hlouběji do pasti nesplacených úvěrů a nevýhodných půjček. Jenže v běžném životě, bez poradce, se to málokdy podaří. I proto přichází skupina Prima s novým pořadem Cesty z dluhů. Představí čtyři rodiny, které se souhrou okolností ocitly ve špatné finanční situaci. V každém díle moderátor a finanční poradce Jan Waldhauser radí, jak projít krizí rodinného rozpočtu. Rozdává úkoly, které vedou k lepší finanční gramotnosti, a penalizuje ve chvíli, kdy členové rodiny úkoly nesplní či nemají ani snahu s problémy cokoli dělat. Jak se říká: Peníze hýbou světem… Hýbou ale i vztahy, a tak je cílem pořadu Cesty z dluhů zajistit nejen plné peněženky, ale i spokojenost rodiny.

Zvládne Štěpánka s rodinou finanční krizi a najdou s partnerem konečně cestu k sobě? Sledujte pořad Cesty z dluhů 11. 8. 2020 ve 21.30 na Primě.

Štěpánka (46) a její partner Josef už dlouho bojují s finančními problémy. Zatímco Štěpánka ví, že má opravdu poslední šanci udělat něco pro to, aby svoje finanční neúspěchy nepřenesla na své děti, její partner je zatím v klidu a řešení odkládá. Nedostatek financí omezuje děti v jejich zálibách a je předmětem věčných hádek mezi partnery. Měsíční příjmy rodiny nepokryjí ani jejich měsíční výdaje a rodina nemá žádné úspory. Splácejí hypotéku za byt a mají velké výdaje za služby operátora. Štěpánce se podařilo přečerpat tzv. chytrou kartu a začaly jí nabíhat úroky. Rodina je podle ní v dluhovém kolotoči, jsou z toho unavení a naštvaní, že sami nedokážou situaci vyřešit.

Přítel Josef kouří a Štěpánce vadí, že to leze do peněz. A zatímco Štěpánka se snaží přispět do rodinného rozpočtu tím, že pravidelně daruje plazmu, partner si ničí zdraví cigaretami, a kvůli tomu třeba právě darovat plazmu nemůže. Hádají se a Štěpánka si myslí, že kdyby pořešili finance, domácí třenice by nebyly. Má pocit, že ona sama se snaží, a i díky svému vysokoškolskému vzdělání ví, že je potřeba věci řešit. Přítel je podle jejích slov jen vyučený, je rád, že je zaměstnaný, nemá ambice být vedoucím, a nemá tak větší finanční ohodnocení. Přitom by na to podle Štěpánky měl. Brigádu k zaměstnání nemá, protože by to již nezvládl fyzicky ani časově. Finance rodině chybí na všech frontách. Jejich byt je nedovybavený a Josef a syn spí na matračce. Kvůli tomu, že nemají peníze, se děti musí vzdát některých sportovních aktivit, zálib a třeba i návštěvy aquaparku. Na dovolené byli jen jednou, když vyhráli zájezd díky rozhlasové soutěži. Řeší momentálně i to, kde vzít peníze na zaplacení nových brýlí nebo dceřiných přihlášek na vysokou školu.

Rodina potřebuje finance vyřešit jednou provždy. Chtěli by pomoct narovnat pojistné smlouvy, ukázat cestu k navýšení příjmů, postupně vybudovat nějaký pasivní příjem a finanční rezervy, optimalizovat výdaje, případně pojistné smlouvy, smlouvy s telefonními operátory, dodavateli energií a vymyslet každodenní šetření. Chtějí se naučit šetřit.

Štěpánka má invalidního bratra, který je prozatím v péči tatínka. Ten už má ale svůj věk, a tak bude v budoucnu péče zřejmě na Štěpánce. Bude proto muset najít nějakou práci z domu. Jak tohle celé dopadne a má rodina pod taktovkou Štěpánky šanci na lepší život?

You may also like...