Chytré poštovní schránky a čidla pečující o seniory
Na mezinárodní konferenci CTA 2019 v Bratislavě byly představeny aktuální novinky ze světa Internetu věcí (IoT). Akce pořádaná globální IoT firmou Sigfox se zaměřila na technologie, které již v praxi fungují nebo jsou připraveny k okamžitému nasazení na českém a slovenském trhu. Díky snadné instalaci a dostupné ceně si je do své domácnosti může dnes pořídit téměř kdokoliv.
Vývojářské firmy z Finska, Francie, Německa nebo Španělska na konferenci prezentovaly inovativní řešení využitelná ve zdravotnictví, logistice, zemědělství, energetice nebo vodohospodářství, vyvinuté primárně pro firemní sféru. Největší ohlas však vzbudily produkty českých a slovenských firem určené přímo pro koncové uživatele, kterým mohou výrazně usnadnit život. Funkční infrastruktura pro jejich okamžité zapojení je v tuzemsku připravena: „Chytrá síť v Česku je vybudována a připravena pro připojení milionů nových chytrých zařízení. Jejich počet bude určitě narůstat stejně jako oblasti využití“, uvádí Jan Soukal, výkonný ředitel provozovatele sítě Sigfox v ČR.
Přesně takové zařízení vyvinula slovenská hardwarová společnost Inovasense. Její chytrý senzor dokáže v okamžiku změnit obyčejnou poštovní schránku na „chytrou“. Malé zařízení fungující na ještě menší baterii s mnohaletou životností, lze jednoduše umístit dovnitř jakékoliv schránky. V momentě, kdy je do schránky doručeno psaní, dává uživateli prostřednictvím aplikace zprávu přímo do jeho mobilu a ten si ji jde vybrat. Aplikace nabývá na užitečnosti obzvláště v době, kdy pošty chodí stále méně, a především pro mladší generaci není každodenní vybírání schránky zažitou rutinou. Snadno se pak může stát, že se nestihne včas převzít složenka či úřední psaní. Technologii ocení také ti, kteří mají schránky na odlehlých místech, kde se běžně nevyskytují. Technologové z Inovasense momentálně dokončují umělou inteligenci schopnou rozpoznat o jaký typ psaní ve schránce jde. Jejich chytrá schránka tak bude umět rozpoznat, zda je uvnitř reklamní leták, nebo „obálka s pruhem“.
RITA je inteligentní monitorovací systém speciálně navržený českými vývojáři pro nepřetržitý dohled nad seniory nebo samostatně žijícími osobami. Umožňuje dát jejich příbuzným okamžitou informaci o tom, jak se jim daří a zda nedošlo k neobvyklé situaci či přímo k ohrožení života. Systém tvoří čidla vybavená umělou inteligencí, která jsou umístěna v domácnosti seniora. Během několika týdnů je technologie schopna naučit se jeho standardní životní návyky. Tedy v kolik vstává, snídá, chodí ven a kudy se po domácnosti pohybuje. Ve chvíli, kdy dojde k jakékoliv odchylce oproti naučenému standardu, dá systém prostřednictvím aplikace zprávu přímo do telefonu blízké osoby. Ta může okamžitě reagovat a ověřit, zda je senior v pořádku. V případě kritických životních situací, jako jsou například mozkové příhody, může tato funkcionalita doslova zachránit život člověka.
Konferenci v bratislavském coworkingovém centru HubHub pořádala francouzská technologická firma Sigfox. Její globální IoT síť momentálně pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Jednoduché programátorské rozhraní umožňuje nad daty postavit aplikace a integrovat je do podnikových systémů v řádu hodin či dnů. Vytváří tak platformu pro vzájemné propojení tisíců chytrých zařízení, které pak mezi sebou komunikují levně, bezpečně a na velké vzdálenosti. Síť momentálně pokrývá 96 % české populace a zasahuje tak i do míst bez dosahu GSM signálu mobilních operátorů. V Česku je na ni připojeno již více než sto tisíc přístrojů.