Nocleženky opět v akci! Jen nocleh však nestačí …

Zájem o zajištění noclehů lidem bez domova raketově stoupá. Co před třemi lety začalo nenápadnou výzvou na facebookové skupině, dokázalo během loňské zimy přesvědčit ke koupi Nocleženky 23 000 lidí. Armáda spásy letos doufá, že bude zájem veřejnosti ještě vyšší,
a zároveň chce více poukázat na systém dlouhodobé pomoci. Jen tak se mohou lidé bez domova dostat ze své nelehké životní situace a začít znovu žít běžný život.

„Počet lidí bez domova v České republice bohužel každoročně narůstá. Podle posledních výsledků sčítání lidí bez domova* jich je u nás téměř 24 tisíc. Zhruba polovina z nich, konkrétně 11.600 lidí žije takzvaně na ulici čili vysloveně venku.  Většinu tvoří muži, zvyšuje se však i počet žen, kterých se odhaduje přibližně na čtvrtinu. Proto jsme neskutečně vděční všem, kteří projekt Nocleženka  již podpořili nebo uvažují, že podpoří,“ uvádí major Přemysl Kramerius, národní ředitel pro administrativu a komunikaci ČR a SR Armády Spásy, která těmto lidem nabízí pomocnou ruku.

Mrazivé noci v teple

Každodenní přežívání na ulici je složité, kritické období pak nastává během zimních měsíců. Přespávání na promrzlých lavičkách či na zemi v parcích nebo pod mosty může znamenat vážné zdravotní potíže, občas dokonce i smrt. Proto Armáda Spásy nabízí veřejnosti ke koupi za 100 korun takzvané Nocleženky. Nocleženka zajistí člověku bez domova nejen nocleh v teple a suchu, ale také polévku, teplý nápoj, i možnost provést osobní hygienu. Velmi důležité je ale také to, že  se tam lidé bez domova mohou setkat se sociálním pracovníkem, se kterým si můžou promluvit o své tíživé situaci,“ uvádí ředitel sociálních služeb Armády Spásy Jan F. Krupa a dodává: „To bývá mnohdy prvním krokem k zahájení jejich práce na navrácení se do běžného života.“

Jak Nocleženka funguje

Každá zakoupená Nocleženka, jejíž cena je 100 Kč, je následně předána sociálnímu pracovníkovi, který ji věnuje člověku bez domova. Jakmile ji jedinec uplatní v jedné z nocleháren, které se nachází v rámci celé ČR, kupující se to dozví prostřednictvím e-mailu, protože každá Nocleženka má své unikátní číslo. V případě zájmu je možno po předchozí domluvě Nocleženku zakoupit i fyzicky a darovat ji člověku bez domova osobně či ji využít jako smysluplný vánoční dárek pro své blízké. Více informací najdete na www.noclezenka.cz

Jen nocleh však nestačí

Toto navrácení se do společnosti je dalším nemalým, velmi těžkým a na čas náročným cílem, který si Armáda Spásy klade. „Každý člověk má jiný příběh a potýká se s různými problémy. Snažíme se vnímat individuální potřeby každého z nich, a díky tomu tak společně najít cestu k dlouhodobému řešení,“ upřesňuje dál ředitel Jan F. Krupa.

Díky úrazu nemohl splácet hypotéku, skončil na ulici

Jedním z důkazů, že tato systematická práce terénních a sociální pracovníků se vyplácí, je příběh pana Čermáka (54 let) z Prahy. Jeho nelehký osud začal před sedmi lety úrazem, díky kterému zůstal upoután na invalidní vozík. O pět let později mu zemřela manželka a on již nebyl sám schopen nadále splácet hypotéku, dům mu zabavila banka. Tyto okolnosti pana Čermáka doslova „zlomily“. Propadl drogám a ocitl se na ulici. Měl však štěstí. Jeho kamarád jej zavedl do centra Armády Spásy, takže na ní strávil jen několik měsíců.

Díky tamním sociálním pracovníkům se mu podařilo s drogami přestat. Dnes je to téměř dva roky, co je nebere a začíná se pomalu vracet do běžného života. Nedávno se oženil s Pavlou, se kterou se seznámil v zařízení Armády Spásy a za asistence sociálních pracovníků začali hledat bezbariérový byt. „Minulý týden se na jeden byli podívat a vypadá to, že by jej opravdu mohli získat k pronájmu. Přestože je máme rádi, moc jim držíme palce, aby se od nás mohli konečně již odstěhovat,“ dodává ředitel sociálních služeb Armády Spásy Jan F. Krupa.

Foto: Jindřich Streit

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...