Co nás čeká na 54. MFF Karlovy Vary

Filmový festival, který se koná již od roku 1946 a jehož 54. ročník proběhne 28. června – 6.července 2019 přinese jako každý rok pestrý program, který je určen laické i odborné veřejnosti. Nabízí svým návštěvníkům řadu filmů, které zhlédnou diváci exkluzivně pouze na MFF Karlovy Vary. Některé se díky festivalovému uvedení dostanou do české či zahraniční distribuce, na televizní obrazovky nebo do programu jiných festivalů 

Cenu prezidenta MFF KV, jíž se oceňují významné osobnosti českého filmu, získá na 54. ročníku MFF Karlovy Vary kameraman Vladimír Smutný (foto Luděk Hudec). Tvůrce, jehož profesionálním krédem je služba filmovému příběhu, vtiskl osobitý obrazový tvar desítkám českých filmů a podílel se i na řadě zahraničních projektů. Spolupracoval například na filmech Skalpel, prosím, Dobré světlo, Smrt krásných srnců, Kolja, Tmavomodrý svět, Tátova volha a dalších.

První tisková konference (foto Petr Brodecký)

54. ročník MFF připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla. Například Návrat marnotratného syna (Awdat al-ibn al dal, 1976),
Alexandrie proč? (Eskanderija… lih?, 1978), Šestý den (Al-yom al-sadis, 1986.

Festival připravil sekci bez cenzury.
Připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve vybraných snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. Nebojácné ohledávání možností žánrů, ostrý společensko-kritický tón a řečeno Janem Němcempodivný duch doby těch nejzásadnějších přeměn, ale nejen od zlého k dobrému, ale od zlého ke všemu“ – to vše jsou témata, o kterých se bude letos v Karlových Varech diskutovat s tvůrci výrazných autorských počinů z doby nadějných vyhlídek nejen v oblasti filmové tvorby.

Digitálně restaurovaný film Spalovač mrtvol.
V rámci 54. ročníku pokračuje MFF v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování.  Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol.

Nová znělka MFF KV s Jiřinou Bohdalovou
Tradice unikátních znělek karlovarského festivalu pokračuje i v letošním roce. Na 54. ročníku MFF KV se premiérově představí nová znělka s držitelkou Ceny prezidenta MFF KV, herečkou Jiřinou Bohdalovou (foto M. Čížek).  Znělku natočil režisér Martin Krejčí, který s Ivanem Zachariášem od počátku spolupracuje na konceptu festivalových znělek se známými filmařskými osobnostmi. Krejčí již točil například znělku s Jiřím Menzelem, Helen Mirrenovou nebo Melem Gibsonem. Jiřina Bohdalová získala v roce 2016 Cenu prezidenta MFF KV, jíž festival oceňuje významné osobnosti české kinematografie.

FILM INDUSTRY na Karlovarském festivalu. 
Festival usiluje již několik let o to, aby pomohl k novým příležitostem talentovaným tvůrcům ze střední a východní Evropy. Kromě tradiční soutěžní sekce Na východ od Západu, kde jsou v premiéře uvedeny filmy režisérů, kteří natočili svůj první nebo druhý film, je ale důležité podporovat z tohoto regionu také producenty. Pro ty je často financování filmů ve střední a východní Evropě, ale i v rámci regionu Blízkého Východu, velmi komplexním posláním.  

Vizuál k letošnímu ročníku karlovarského festivalu vytvořilo opět Studio Najbrt.
Studio s MFF KV spolupracuje nepřetržitě od roku 1995. Pro letošní ročník tedy vytvořilo jubilejní, již pětadvacátý vizuál. Autorem toho letošního je grafický designér Jakub Spurný. „Vizuál Jakuba Spurného ze Studia Najbrt pokračuje v jednoduché typografii a hře s čísly i viditelností. Někdo v něm najde odkaz k TVL, neboli rozlišení obrazovky, někdo k Šíleně smutné princezně. Někdo jiný zebru. Nebo jsou to zas jen císařovy nové šaty? Stejně jako na filmové plátno je každopádně dobré se na plakát dívat trochu s odstupem,“ říká creative director Studia Najbrt Michal Nanoru.

PATRON DĚTÍ oficiálním neziskovým partnerem MFF KV. 
Letošním oficiálním neziskovým partnerem festivalu bude projekt Patron dětí. Provozuje ho nadace Sirius, s níž už několik let úspěšně spolupracuje na festivalové sekci Lidé odvedle.

Karlovarský festival připomene fotografickou tvorbu Miloše Fikejze. Miloš Fikejz, respektovaný filmový odborník na domácí a světovou kinematografii, publicista, knihovník, encyklopedista, fotograf, prohrál počátkem ledna boj s akutní leukemií ve věku 59 let. MFF Karlovy Vary představí na výstavě v 1. patře hotelu Thermal výběr čtyřiceti černobílých dokumentárních portrétů významných uměleckých osobností, které Miloš Fikejz v průběhu let na karlovarském festivalu zachytil.

Toto jen jen ochutnávka, výběr z akcí, které budou v Karlových Varech probíhat. O dalších Vás budeme průběžně informovat. 

Redakce.

You may also like...