Collegium Marianum: Barokní podvečery

Soubor Collegium Marianum připravil pro svůj koncertní cyklus s názvem Barokní podvečery mimořádná hudební setkání. Pozvání opět přijali přední zahraniční i čeští sólisté, kteří společně se souborem Collegium Marianum nabídnou poutavé programy širokého tematického rozpětí. Dramaturgie 21. ročníku je zaměřena na dvě neoddělitelné složky života, charakteristické nejen pro dobu barokní – světská veselí a duchovní niternost. „Oběma rovinám života jsou věnovány koncertní programy, které se vzájemně proplétají a představí posluchačům širokou škálu repertoáru autorů z různých evropských oblastí, a to od všeobecně známých a ceněných autorů až po pro české publikum takřka neznámé skladatele, kteří si zaslouží své místo na koncertních pódiích“, vysvětluje hráčka na barokní příčnou flétnu a muzikoložka Jana Semerádová, která je zároveň uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyní Barokních podvečerů. 

Koncertní cyklus zahájí svoji podzimní řadu 7. října koncertem v Anežském klášteře, který vzdá poctu renesančnímu skladateli Josquinu Desprezovi, jehož 500. výročí úmrtí si letos připomínáme. Vokální ansámbl Cappella Mariana ve svém programu představí nadčasová díla renesanční polyfonie. 

Více informací a vstupenky na www.baroknipodvecery.cz.

Koncertní cyklus Barokní podvečery se za dvě desetiletí své existence stal nedílnou součástí pražské kulturní scény. Je významnou platformou, na níž se setkávají špičkoví interpreti z nejrůznějších evropských zemí s renomovaným pražským souborem Collegium Marianum. Umělecká vedoucí Jana Semerádová stojí za originální a objevnou dramaturgií. Program koncertního cyklu se každý rok věnuje pečlivě zvolenému tématu a představuje tak ucelený dramaturgický pohled na konkrétní aspekty kulturního a hudebně-historického vývoje.

Na zahajovacím koncertě 7. října Cappella Mariana rozezvučí klenby kostela sv. Salvátora v Anežském klášteře. Program koncertu je zaměřen na Josquina Despreze a jeho nejtalentovanějšího žáka, Jeana Richaforta. Díla Josquina Despreze mistrně vykreslují krásu hudebního odkazu franko-vlámské polyfonie, za jejíž ústřední osobnost je tento již ve své době obdivovaný a často napodobovaný skladatel označován. Jean Richafort působil v královské kapele na dvoře Ludvíka XIII. a poté ve službách královny Marie Uherské v Bruselu. Po Desprezově smrti složil prokomponované Requiem, aby tak svému učiteli vzdal hold.

Koncert 8. listopadu v překrásném prostředí Rytířského sálu Lobkowiczkého paláce posluchačům přinese písňovou tvorbu anglických autorů od konce 16. až po začátek 18. století v podání předního britského tenoristy Charlese Danielse, který se na tento repertoár specializuje. Posluchači budou mít příležitost poslechnout si v Čechách jen vzácně uváděná díla Thomase Morleyho, Johna Dowlanda, Henryho Purcella, Matthewa Locka či Johanna Christopha Pepusche. Ve druhé polovině programu budou uvedeny části z pastorální ódy Georga Friedricha Händela L´Allegro, il Penseroso ed il Moderato (Veselý, Rozjímavý a Umírněný) na text básní Johna Miltona.

Vánoční koncert 29. prosince je již tradičně věnovaný duchovnímu repertoáru. Program představí tvorbu Antonia Caldary z jeho římského období v letech 1711–1716, kdy pro svého hudbymilovného patrona, knížete Francesca Mariu Ruspoliho, zkomponoval mimo jiné vánoční kantátu Vaticini di Pace (Poselství míru). V druhé části koncertu zazní půvabné melodie z vánočních písní Václava Karla Holana Rovenského a Adama Václava Michny z Otradovic.

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům. 

Program:

7. října 2021, 19.30 hodin
Klášter sv. Anežky České, kostel sv. Salvátora, U Milosrdných 17, Praha 1
Lux aeterna Hommage à Josquin Desprez

CAPPELLA MARIANA
Vojtěch Semerád – umělecký vedoucí

8. listopadu 2021, 19 hodin

Lobkowiczký palác, Rytířský sál, Jiřská 3, Praha 1
Welcome to all the pleasures
Svěží harmonie z kouzelného ostrova
(J. Dowland, H. Purcell, M. Locke,
G. F. Händel)

Charles Daniels – tenor (Velká Británie)
COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová
– umělecká vedoucí
Lenka Torgersen
– koncertní mistr

29. prosince 2021, 19.30 hodin
kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1

Pastorale Vánoční poselství v dílech italských a českých mistrů (A. Caldara, A. Ragazzi, V. H. Rovenský, A. Michna)
Hana Blažíková – soprán / Amor Divino, Amor Pace
Aneta Petrasová – alt / Giustizia
Tomáš Lajtkep – tenor / Core Umano
Jaromír Nosek – bas / Narratore

COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová
– umělecká vedoucí
Lenka Torgersen
– koncertní mistr 

Abonmá i jednotlivé vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.baroknipodvecery.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit v pokladně, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

You may also like...