Čtyřlístek slaví výročí 50. let

Muzeum hlavního města Prahy pořádá výstavu k příležitosti padesátiletého výročí vydání prvního čísla komiksu Čtyřlístek. Výstava je zaměřena na dětské publikum a pracuje s interaktivními prvky. Zve děti do světa dobrodružství a zapojuje je do hry, jejímž cílem je představit současným dětem svět čtveřice postav z komiksu Čtyřlístek. V souvislosti s otevřením výstavy se 11. 5. od 14.00 do 17.30 hod. koná také Den se Čtyřlístkem – speciální akce pro rodiny s dětmi za účasti autora komiksu pana Jaroslava Němečka.

Výstava představuje hravou formou protagonisty původního českého komiksu Čtyřlístek – psí slečnu Fifinku, prasátko Bobíka, králíka Pinďu a kocoura Myšpulína.  Děti se mohou seznámit s hrdiny slavného obrázkového seriálu prostřednictvím původních kreseb a interaktivních her. V Myšpulínově garáži na návštěvníky čeká podivuhodné čtyřlístkovské vozidlo – chronolet. Svět Čtyřlístku a kontext doby mapuje časová přímka s připomínkami významných událostí v životě časopisu, Prahy i České republiky. Nechybí ani pátrací hra pro děti Za tajemstvím Pindruší

Otcem příběhů Čtyřlístku je kreslíř Jaroslav Němeček, společně s manželkou Lucií. První sešit s názvem Vynálezy profesora Myšpulína vyšel 15. 5. 1969 v nakladatelství Orbis. Nyní vychází časopis Čtyřlístek s příběhy zvířecí čtveřice dvacetkrát do roka.

První příběhy napsal Jaroslav Němeček sám, od pátého sešitu se stala dvorní libretistkou Ljuba Štíplová, která napsala více než dvě stě příběhů oblíbených postaviček. Za padesát let existence Čtyřlístku se na tvorbě příběhů podílelo více než třicet autorů.

Foto: Petr Brodecký

Den se Čtyřlístkem – 11. května

V sobotu 11. 5. od 14.00 do 17.30 hod. se koná v hlavní budově MMP u příležitosti otevření výstavy Den se Čtyřlístkem. Program, orientovaný zejména na rodiny s dětmi do 10 let, zahájí krátký rozhovor s kreslířem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem a následná autogramiáda.

Pro děti a rodiče jsou připraveny i dvě komentované prohlídky výstavy s jedním z autorů.

Během odpoledne mohou děti se svými rodiči navštívit výstavu také samostatně, zahrát si hru Za tajemstvím Pindruší a zúčastnit se losování o knihy Čtyřlístku a další ceny. Každý dětský návštěvník si bude moci vyzvednout i drobnou výhru (vystřihovánky, pohledy nebo časopisy Čtyřlístek).

Celé odpoledne budou veškeré dění doprovázet i plyšoví kamarádi Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík. Nebude chybět ani prodej čtyřlístkovského sortimentu.

V rámci Dne se Čtyřlístkem je pro rodiny s dětmi volný vstup do celého muzea.

Stručný životopis Jaroslava Němečka

Od dětství kreslil rád zvířátka a jednoduché komiksy. Po základní škole vystudoval Umělecko-průmyslovou školu, obor propagační grafika, pak začal pracovat v nakladatelství Orbis. Nejprve kreslil krátké komiksy do časopisu Mateřídouška a v roce 1968 vytvořil první příběh Čtyřlístku. Je kreslířem i dalších komiksových příběhů – Čaroděj Huriáš, Barbánek a Rexík. Ilustroval i dětské knihy –Kouzelník Žito, Kocour v botách, Zachraňte les a jiné. V osmdesátých letech se úspěšně věnoval keramice. Tvorba Čtyřlístku je pro něj celoživotní radostí. S manželkou Lucií má syna Vítka, je dědečkem dvou vnoučat. Lucie a Jaroslav Němečkovi jsou čestnými občany Prahy 4.

Literární kontext Čtyřlístku

Čtyřlístek je původní český kreslený seriál (dnes komiks). V českém prostředí byly tehdy známy pouze Rychlé šípy Jaroslava Foglara, které pracovaly se silným výchovným momentem a byly cíleny na starší děti. Zábavný kreslený seriál pro děti do deseti let tu byl novinkou. V Británii děti četly příběhy medvěda Ruperta nebo nejdéle vydávaný komiks Dandy, Francouzi si oblíbili příhody psa Pifa. Ten se spolu s britským Dandym nejvíce podobal Čtyřlístku, a to charakterem i strukturou časopisu. Ve Francii byl nejpopulárnějším dětským komiksem Asterix et Obelix. V Belgii vycházel Tintin a Šmoulové. Nesmíme zapomenout na sice starší, ale nesmírně populární komiks Max und Moritz, který vycházel v Německu. Děti za železnou oponou se ke komiksům dostávaly hůře, ale přesto i v tehdejším východním Německu vycházel dobrodružný Mosaik, v Polsku zase Tytus, Romek i A’Tomek. Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček se inspiroval zejména zahraniční produkcí za železnou oponou. Na vzniku tohoto českého původního komiksu má značný podíl i jeho manželka Lucie.

Stručný vývoj časopisu Čtyřlístek

První sešit vyšel v nakladatelství Orbis 15. 5. 1969 s názvem Vynálezy profesora Myšpulína v nákladu 300 000 kusů. Byl do tří týdnů rozebrán. Právě velký zájem veřejnosti si vynutil pokračování. Zpočátku Čtyřlístek vycházel nepravidelně a nečíslovaně. Postupně se proměnil v pravidelně vydávaný časopis. Dnes vychází dvacet čísel ročně (z toho čtyři dvojčísla) a počet vydaných čísel se blíží k sedmi stům. Nakladatelství Čtyřlístek (vznik 1990) produkuje i samostatné knihy vybraných příběhů Čtyřlístku
a ročně čtyři čísla Čtyřlístku Speciál a časopisu Ahoj, tady Fifi.

You may also like...