Den české animace se bude konat v pražském Bio Oko a nabídne atraktivní program

Den české animace je každoroční událostí, v níž se kloubí Mezinárodní den animovaného filmu (připadající na 28. října) s připomínkou narozenin světoznámého českého filmaře prof. Břetislava Pojara, který se narodil 7. října. Na její organizaci se podílí pořadatel Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm (OPSAF) a Asociace animovaného filmu. Termín letošního setkání s českou animací a jejími tvůrci připadl na úterý 15. října.

Hlavní částí programu je tradičně tvorba českých škol. Ta už dlouhodobě představuje nejplodnější a mezinárodně nejúspěšnější odvětví české kinematografie. Nejnovější studentskou tvorbu představí přímo zástupci škol v programu Animobraní. Rozpracované projekty se pak budou prezentovat ala pecha kucha v rámci programu 300 vteřin. Šestice tuzemských univerzit se navíc představí v rámci „kolektivního“ dne otevřených dveří. Zájemci o studium se budou moci o škole více dozvědět na stáncích v kavárně kina. Během odpoledne zde reprezentanti škol zodpoví dotazy zájemců a nabídnou propagační materiály.

První dva projekční programy letošního Dne české animace jsou přiraveny pro dětské diváky. Premiéru budou mít dvě nová pásma složená z krátkých filmů Ke startu připravit! Zubatá nekouše, které Anifilm Distribution následně uvede v tuzemských kinech. Večerní program, cílený na dospělé diváky, uvede krátký snímek Sh_t Happens režisérského dua Dávid Štumpf a Michalea Mihályi. Studenti FAMU s tímto snímkem soutěžili v sekci Orizzonti letošního festivalu v Benátkách a od té doby s filmem úspěšně objíždí další významné akce. Následuje kinopremiéra povídkového filmu japonského anime studia Ponoc Skromní hrdinové. Autorem jedné ze tří povídek byl slavný režisér Hiromasa Yonebayashi nominovaný na Oscara za film Léto s Marnie. Asijskou příchuť Dnu animace podpoří také poslední z programů, kterým bude vítězný celovečerní film loňského Anifilmu Skončím prostě na ulici. Korejský snímek mladého režiséra Yong- sun Leeho představuje zcela neobvyklou směsici absurdní komedie a sociálního dramatu. Stejně jako snímek Skromní hrdinové Skončím prostě na ulici budou moci diváci následně vidět v kinech díky Anifilmu Distribution. 

Kompletní program najdete na www.biooko.net.

S prezentací vystoupí katedry a ateliéry:

OSTRAVSKÁ UNIVERZITA – ATELIÉR ANIMACE A AUDIOVIZUÁLNÍHO UMĚNÍ
UNIVERZITA TOMÁŠE BATI – ATELIÉR ANIMOVANÁ TVORBA
VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ – ATELIÉR FILMOVÉ A TELEVIZNÍ GRAFIKY
FILMOVÁ A TELEVIZNÍ AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ – KATEDRA ANIMOVANÉ TVORBY
FILMOVÁ AKADEMIE MIROSLAVA ONDŘÍČKA V PÍSKU – VIZUÁLNÍ EFEKTY & KLASICKÁ ANIMACE
ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA – ATELIÉR ANIMOVANÉ A INTERAKTIVNÍ TVORBY

You may also like...