Deset přírodních pomocníků proti bolesti

Bolest bohužel patří k nedílným součástem našeho života. Stěží narazíte na někoho, kdo se s ní nikdy nepotýkal. Málokdo ale v sobě najde odvahu poprat se s bolestí sám. Většina z nás hledá pomoc v užívání analgetik. Zkuste ale nejprve přírodní recepty proti bolesti.

Nechceme, abyste trpěli a násilím se snažili bolest překonávat. Sáhnout ale hned po prášcích, kterých má většina z nás doma zásoby, není ideální postup léčby. Analgetika se vyznačují řadou vedlejších účinků. Při dlouhodobém užívání ve vyšších dávkách zatěžují ledviny a játra. Dlouhotrvající bolest totiž trpící nutí zvyšovat dávkování, aby lék zabral. Takové kroky mohou vést až k selhání zmiňovaných orgánů. Další nebezpečí tkví v tom, že analgetika mohou ovlivňovat účinky dalších léků, pokud nějaké užíváte. Týká se to například preparátů na ředění krve.

Přírodní prostředky poskytnou kýženou úlevu od bolesti a navíc jsou k vašemu žaludku, ledvinám a játrům šetrnější. Které z nich si vybrat?

S banány proti PMS

Ženy, které trápí premenstruační syndrom (PMS) a menstruační bolesti, ať vsadí na banány. Najdou v nich velké množství draslíku a vitamínu B6, což pomáhá proti nepříjemným menstruačním křečím, nadýmání i zadržování vody, které je pro období měsíčků také typické.

Máta sníží citlivost zubů 

Trápení se zuby je velmi nepříjemné. Co s ním než se vydáte k zubaři? Uleví mátový čaj. Peprmint snižuje citlivost tkáně vůči bolesti, mentol dezinfikuje, proto na něj často narazíte v ústních vodách. Mátový olej působí proti bolestem hlavy, když jím lehce potřete spánky.

Čokoláda na bolavý krk

Při bolesti v krku spojené s kašlem snězte kousek hořké čokolády, která obsahuje alespoň 70 % kakaa. Je prokázáno, že nahradí kodein. I když se říká, že na druhou stranu může spouštět bolest hlavy, zatím to žádný výzkum nepotvrdil.

Kapsaicin uleví páteři

Na bolesti páteře a kloubů je užitečný kapsaicin obsažený v chilli papričkách. Umí snižovat citlivost nervových receptorů a pomocí tohoto mechanismu tlumí bolesti. V lékárnách seženete kapsaicinovou náplast, která se lepí na postižené místo.

Na housera s čertovým kopytem

Čertovo kopyto, tak zní lidový název harpagofytu ležatého, léčivky jejíž domovinou je jižní Afrika. Její kořen a hlízy zatočí s bolestmi pohybového aparátu, ať už jde o revmatismus, artrózu, housera nebo dnu. Odborné studie říkají, že působení čaje z kořene se vyrovná dostupným medikamentům proti zánětům.   

Kurkuma se vyrovná lékům

Oranžovožlutý namletý prášek z kořene kurkumy znají hlavně v Asii, ale v posledních letech ho objevují i Evropané. Látka kurkumin, která kurkumě také propůjčila svůj název, dokáže velmi dobře tlumit záněty v lidském těle. Výborné výsledky kurkumin prokázal při porovnávání účinků s tradičními léky proti bolesti. Pokud vám kurkuma nechutná, tak je pro vás dobrá zpráva, že dnes běžně seženete koncentrovaný kurkumin v kapslích.

Zázvor zatočí s artritidou

Hodně lidí považuje zázvor za lék proti nachlazení, ale netuší, že účinky i při bolestech svalů a kloubů, zejména artritických bolestech. Dopřejte si proto zázvorový čaj. Když vás trápí bolesti v krku, nebo angína, žvýkejte kousek oloupaného zázvorového kořene, čerstvého nebo kandovaného.

Bříza pomůže při revmatismu

Bříza bělokorá bývá obsypaná drobnějšími zašpičatělými lístky. Enzymy v nich obsažené mírní revmatické bolesti, proti kterým pomáhají koupele z březových listů. Můžete také popíjet čaj z břízy.

Epsomskou solí proti migréně 

Koupel z epsomské soli je dobrou zbraní proti bolestem svalů, kloubů i hlavy včetně migrény. Obsahuje hodně hořčíku, minerálu tlumícího záněty. Startovním polem pro mnoho různých chorob totiž bývá právě zánět.

Hřebíček na zánět dásní

Antimykoticky a antibakteriálně působí hřebíček. Stává se první pomocí, pokud vás chytnou zuby nebo záněty dásní. Vezměte jeden či dva hřebíčky a žvýkejte je v puse, jak nejdéle to půjde až je rozmělníte na kaší.

 

You may also like...