Devátý ročník klání malých kuchtíků Finále Zdravé 5 je tady

Dětská kreativita je bezmezná. Smoothie s vůní fialek, energetické kuličky, zeleninový vláček či špenátovo-řepový dort, to všechno jsou nápadité zdravé svačinky, které vymysleli malí kuchtíci. Poměřit si síly, upevnit znalosti vyváženého stravování a rozvinout kreativitu můžou děti i letos. Přihlašování do celostátní soutěže Finále Zdravé 5, kterou vyhlašuje Nadační fond Albert, právě začalo. Letos se proti sobě děti utkají v přípravě zdravé a vyvážené svačinky, která dodá energii a obsahuje zeleninu nebo ovoce. O postupu do finále rozhodne odborná porota a veřejnost.

Do Finále Zdravé 5 se do 12. dubna mohou přihlašovat dvoučlenné nebo tříčlenné týmy z mateřských i základních škol, dětských domovů a volnočasových sdružení a nově také rodiče s dětmi. „Aktuální situace je náročná nejen pro dospělé, ale také pro děti. Chybí jim kamarádi
i pohyb. Právě kvůli nedostatku aktivity a posilování imunity je ještě více důležitá zdravá strava,“
vysvětluje Alena Paldusová, manažerka Zdravé 5. „Kromě toho zapojení do soutěže a rozptýlení přijde dětem určitě vhod,“ doplňuje.

Úkolem malých kuchtíků je v letošním ročníku připravit zdravou a vyváženou svačinku, která dodá energii a obsahuje zeleninu nebo ovoce. Při výběru surovin na vaření by se měli vejít do dvou set korun za tři porce.

Zábava a netradiční nápady

„Děti jsou při tvorbě receptů velmi kreativní. Neotřelé a chutné kombinace nás každým rokem stále umí překvapit. Zmíním například smoothie z fialek nebo špenátovo-řepový dort. Na receptech, které nám chodí, je vidět, že děti dokáží přemýšlet nejenom kreativně, ale i s ohledem na nutriční složení,“ popisuje Alena Paldusová. O vítězi nerozhoduje jenom nápaditost, složení a vzhled svačinky, ale také stolování. Součástí úkolu je totiž i zaslání fotky, jak děti svačinku snědly a strávily příjemný čas u jídla, a to buď společně v týmu, nebo každé zvlášť s rodinou.

Soutěžní týmy se mohou přihlašovat na webových stránkách www.zdrava5.cz. Samotné přihlášení je jednoduché. Stačí se registrovat (kromě týmu rodiče s dětmi), nahrát recept s kvalitními fotografiemi z přípravy a stolování. Uzávěrka přihlášek je 12. dubna.

Soutěžní kategorie Finále Zdravé 5

Mateřské školy

ZŠ mladší žáci (1. a 2. třída)

ZŠ starší žáci (3. – 5. třída)

2. stupeň základních škol

Dětské domovy a organizace

Rodiče s dětmi

Hlasuje porota i široká veřejnost

Tři nejlepší týmy z každé kategorie, které postoupí do celostátního finále, vybere z přihlášených receptů odborná porota. Čtvrtý a pátý tým volí veřejnost. Jména postupujících budou zveřejněna společně se soutěžním úkolem 20. dubna. Vítězný tým z každé kategorie bude vyhlášen na začátku května. Na všechny semifinalisty čekají hodnotné věcné ceny. Vítězové se mohou těšit na výhru v podobě zážitku.

Finále Zdravé 5 je vyvrcholením aktivit pod hlavičkou Zdravé 5, projektu Nadačního fondu Albert. Zkušené lektorky v průběhu roku navštěvují školy, školky a dětské domovy, kde hravou formou seznamují děti se zásadami správného stravování. Unikátní vzdělávací program Zdravá 5 akreditovaný MŠMT představuje principy zdravého stravování každoročně 60 tisícům dětí. Nadační fond Albert poskytuje školám všechny své projekty zdarma. Více informací o projektu Zdravá 5, pravidlech a termínech soutěže naleznete na webových stránkách www.zdrava5.cz.

You may also like...