Diakonie Praha staví nový domov pro dospělé autisty, finance shání pomocí sbírky a příspěvků

Světové studie uvádějí, že až 2 procenta lidí se narodí s obtížemi charakteristickými pro poruchu autistického spektra. Současné kapacity pobytových zařízení, která o lidi s těžší formou autismu pečují, jsou ale nedostačující. Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo o částečné dotační podpoře této oblasti a pod hlavičkou Diakonie Praha tak vznikne nový domov s pobytovou sociální službou právě pro tyto klienty. Z celkových nákladů zhruba 20 milionů korun pokrývá dotace zhruba dvě třetiny, zbylé financování je výzva.

Diakonie Praha má v plánu otevřít sociální službu domova se zvláštním režimem v pražských Stodůlkách v lednu 2023. Otevření bude předcházet dostavba stávající budovy v ulici Vlachova, kde jsou poskytovány i další sociální služby.

Nové centrum bude fungovat 365 dní v roce, 24 hodin denně a bude stabilním domovem pro dospělé klienty s těžší formou autismu a trvalým bydlištěm v Praze, kteří potřebují individuální, intenzivní, a hlavně neustálou péči. Cílem je mimo jiné ulevit rodinám, které se o své dospělé děti starají. Stavba začne již během letošního léta. Patronkami projektu jsou Kateřina Sokolová a Mahulena Bočanová.

Nové zařízení pro dospělé autisty podpoří MPSV, klíčová bude i veřejnost

„Zřízením této služby poskytneme individuální péči pro lidi, kteří vzhledem ke svému postižení musejí využívat sociální službu, ale zároveň nehledají jen obvyklou ústavní péči,“ říká Jakub Suchel, ředitel Diakonie Praha a doplňuje: „V novém domově vytvoříme téměř domácí prostředí s vyšší mírou podpory klientům. K dispozici budou mít převážně jednolůžkové pokoje, včetně veškerého zázemí. Zabezpečíme také budoucí provoz, k němuž ale potřebujeme adekvátně početný a vyškolený personál, který bude klientům neustále k ruce pro potřeby každodenního života.“ Podpořit budoucí finančně náročný provoz s ohledem na personální zázemí již zvláštním usnesením zastupitelstva slíbil i Magistrát hlavního města Prahy.

Ačkoliv státní dotace částečně pokryje financování stavby domova, role dárců, ať už samotných lidí, firem nebo nadací, bude klíčová. „Dobročinnost ze strany veřejnosti bývá ve vyspělých zemích považována za normální, i v České republice tato tendence neustále roste. Věříme, že aktuální a palčivá problematika autismu a nedostatku pobytové péče není lidem lhostejná a řadu z nich přiměje k podpoře našeho projektu. Dárci tak pomohou postavit důstojný domov lidem, trpící diagnózou znemožňující běžné fungování. A zároveň pomohou zlepšit život jejich rodinám a blízkým, kteří se často nachází v naprosto beznadějné situaci,“ doplňuje Barbora Dukátová, koordinátorka PR a fundraisingu.

Sbírkové konto pro dárce: 20001-127747339/0800. Pomozte nám postavit nový domov pro autisty.

Vizualizace domova:

Nedostatek podobných služeb způsobuje obavy rodičům autistických dětí

Helence je 18 let, vůbec nemluví, začala chodit, až když jí bylo osm, do té doby byla na vozíku a nošená na bedrech rodičů. Je na plenkách, nenají se, neoblékne se, v noci spí často jen pouhé čtyři hodiny. Má hlubokou retardaci na úrovni ročního miminka a je autistka s velkou hyperaktivitou, je stále v pohybu, nevydrží ani chvíli sedět. Taková je každodenní realita paní Zdenky.

„Pokud nemáte pomoc rodiny a zároveň se Vám nedaří sehnat kvalitní a dostupnou profesionální pomoc a sociální službu, míra stresu, úzkosti a vyčerpání je opravdu velká. Moje dcera Amy trpí autismem s problémovým chováním a dalšími zdravotními problémy způsobenými vzácnou genetickou mutací a těžkým porodem. Tím, že se mi narodilo dítě s těžkým postižením, jsem ztratila svobodu, dostala se do poměrně velké sociální izolace, nemohla dělat absolutně běžné věci, třeba i nákup byl velký problém a strach, jak ho zajistit. Představte si, že nemáte nárok na dovolenou, nevíte, co je volný večer, máte často denní/noční, nemáte nárok na to být nemocný, odpočinout si, když je Vám opravdu zle, musíte někdy vydržet mnoho. Pak už se jen točíte v bludném kruhu, těžko hledáte cestu ven, i když se snažíte. Ale stále doufáte, a to je nutné, že snad se najde pomoc vhodná pro Vaše milované dítě a tím pádem i pro Vás,“ popisuje paní Marcela a dodává: „Moc děkuji za tento projekt a naději na lepší budoucnost pro nás rodiče/opatrovníky a naše děti!“

V podobné situaci je také paní Dagmar, jejíž syn nyní využívá v Diakonii Praha týdenní stacionář: „Radkovi je 31 let. Milujeme ho. Chtěli bychom mu zajistit kvalitní a láskyplnou péči do budoucna, kdy už nám, rodičům s přibývajícími roky, nebudou stačit síly nebo až syn zůstane sám bez naší pomoci. Budoucnost je stále větším strašákem, protože umístění dospělého dítěte s autismem je velmi složité. Moc si vážíme úsilí Diakonie Praha vybudovat nový domov s kvalitními službami.“

Ze statistik MPSV a výzkumu ombudsmanky Anny Šabatové z roku 2018 Dostupnost sociálních služeb pro osoby s poruchou autistického spektra plyne jednoznačný závěr: pobytových sociálních služeb pro osoby s autismem je v ČR nedostatek, péče o ně je extrémně náročná a tito lidé jsou ve velké míře odmítáni. Vybudovat a provozovat nové zařízení pro osoby s autismem je proto velkým krokem, a to i ve vnímání potřeb klientů a potřeb jejich blízkých.

You may also like...