Policie převzala nové vozy Škoda Kodiaq a Superb

Ke slavnostnímu předání 500 automobilů Škoda Kodiaq a 38 vozů Superb Combi došlo dnes v Zákaznickém centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi za přítomnosti ministra vnitra a místopředsedy vlády ČR Jana Hamáčka, policejního prezidenta Jana Švejdara, člena představenstva společnosti Škoda Auto odpovědného za prodej a marketing Martina Jahna a vedoucího českého zastoupení mladoboleslavské automobilky Jiřího Maláčka. 

Policie ČR patří k největším odběratelům vozů Škoda napříč modelovými řadami. Automobily v policejních službách musejí snášet mimořádnou zátěž zejména s ohledem na extrémně náročně provozní podmínky a vysoké nájezdy kilometrů, přitom je bezpodmínečně nutné, aby za všech okolností spolehlivě fungovaly. Pochopitelně nás velmi těší, že jsme v těchto náročných tendrech uspěli. Je to skvělé ocenění technických i ekonomických předností našich vozů,“ zdůraznil při předání Jiří Maláček.    

Ocenění předností automobilů Škoda

Je skvělé, že lidé konečně uvidí policisty v nových vozech Kodiaq a Superb. Je to důkaz, že svůj slib o konci ojetin u policie, o velké obměně vozového parku jsem myslel vážně. Těmito SUV a Superby to navíc rozhodně nekončí. Přeji policistům, ať se jim v autech dobře jezdí,“ řekl Jan Hamáček. „Těmito SUV a superby to navíc rozhodně nekončí,“ řekl Jan Hamáček, který krátce před předáním nových policejních aut převzal od zástupců Škody zapůjčený elektrický model Enyaq v červeném lakování. „Pokrok nezastaviš, budoucnost aut je v elektromobilitě. Jako první ministr ČR budu jezdit v elektromobilu,“ doplnil Jan Hamáček.

Od roku 1993 bylo českým policistům v rámci několika tendrů předáno přes 20.000 vozů Škoda nejrůznějších modelů a specifikací – ať již speciálně upravených podle požadavků policejních sborů nebo v sériovém provedení. Další desítky tisíc aut odebraly jiné orgány státní správy. 

Modernizace vozového parku

Předané vozy jsou opatřeny policejními polepy a vybaveny prostředky zvláštního určení. Model Škoda Superb se osvědčil již v předchozí generaci, kdy se stal spolehlivým partnerem dálničních hlídek při stíhání neukázněných řidičů. Tentokrát jde o karosářské provedení Combi, výbavový stupeň Ambition a motor 2,0 TSI o výkonu 206 kW ve standardní kombinaci s převodovkou DSG a pohonem všech kol. Tato vozidla dosahují maximální rychlosti 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 5,8 s. Kromě běžné policejní techniky, jako jsou majáky či radiostanice, budou osazeny vysokovýkonným kamerovým systémem na čtení registračních značek vpředu i vzadu jedoucích vozidel. Ten umožní okamžitou kontrolu uhrazení dálničního poplatku. Obří zavazadlový prostor se speciální zástavbou pro potřeby dopravní policie pak poslouží i jako mobilní kancelář.

Všechny Kodiaqy jsou poháněny zážehovým motorem 2,0 TSI o výkonu 140 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG a pohonem všech kol a vycházejí z výbavového stupně Ambition. „Vozidla nemají žádné úpravy nad rámec sériově vyráběných specifikací a budou osazeny majáky na střechu, přípravou pro radiostanici a vybranými položkami ze sortimentu originálního příslušenství, například dělicí mříže do zavazadlového prostoru či koberce,“ zdůraznil mluvčí českého zastoupení značky Pavel Jína. V českých městech se tak nově začnou objevovat vozy Kodiaq v policejním designu. Všechny automobily jsou poháněny zážehovým motorem 2,0 TSI o výkonu 140 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG a vycházejí z výbavového stupně Ambition.

Věřím, že nejen policisté, ale i veřejnost ocení další modernizaci našeho vozového parku, která není v letošním roce poslední. Jako velmi důležitý přínos vnímám také to, že policisté s každým novým služebním dopravním prostředkem jezdí ve stále bezpečnějších a účelnějších vozech,“ uvedl Jan Švejdar.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...