Divadelní tip z Violy: Listy důvěrné s Petrem Štěpánkem v roli Leoše Janáčka

Na jeviště legendárního Divadla Viola se v pondělí 7. listopadu ve 20 hodin vrátí inscenace Listy důvěrné s vybranými milostnými dopisy Leoše Janáčka Kamile Stösslové a nesmrtelná hudba z mistrova klavírního díla. Výjimečné představení je věnováno nedávno zesnulému Josefu Somrovi, který ztvárnil Leoše Janáčka ve stejném nastudování ve Viole v roce 2018. Nyní se této role zhostí Petr Štěpánek. Listy důvěrné pro něj znamenají návrat do Violy po několika letech.

Josef Somr

Listy důvěrné jsou příběhem skladatele, který na sklonku svého života přepisuje hudební dějiny originálními skladbami plnými unikátních kombinací krásy, smutku, vzdoru a nostalgie. Petra Štěpánka jako stárnoucího Leoše Janáčka a klavíristku Terezii Fialovou jako skladatelovu mladistvou múzu Kamilu dělí podobný věkový rozdíl jako hlavní „protagonisty“. Co je však spojuje, je vášeň projevu, cítění fráze a pokora k textu.

Původní inscenaci s Josefem Somrem v hlavní roli nazvanou Leoš Janáček v dopisech Viola uvedla v únoru 2018 rámci abonentního cyklu Slovo a hudba ve spolupráci s FOK.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. 

You may also like...