Divadlo v Národním muzeu

Běžnému návštěvníku se opravdu jen tak nestane, aby dostal pozvánku do divadla v muzeu. V Nové budově Národního muzea to možné je. Divadelní oddělení NM zde nyní  nachystalo výstavu s názvem, „Račte vstoupit do divadla,“ na níž zdejší zdejší bohatý sbírkový fond nabízí k vidění skutečně zajímavé exponáty.

Například takové divadelní cedule. Bývaly to tištěné informace o tom, co se který den večer v jakém divadle hraje. Věšely se buď na zeď divadelní budovy, nebo je po domech roznášeli ceduláři. Takže je zde například cedule k představení Mozartovy opery La Clemenze di Tito, která se hrála 20.12. 1774  v Nosticově divadle. Nebo cedule k premiéře opery Dalibor Bedřicha Smetany. Šlo o představení u příležitosti položení základního kamene Národního divadla. Toho dne 16. května 1868 ji v Novoměstském divadle dirigoval sám Bedřich Smetana. Nechybí ani původní zpráva o požáru, který 12. srpna 1881 Národní divadlo zachvátil. Oheň ještě nebyl zcela uhašen a už se vybíralo na novou budovu. Během čtyř týdnů se podařilo shromáždit přes milion zlatých a do dvou let stálo divadlo nové, ještě lepší než to to předtím.

Na výstavě nechybějí cedule Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha z her Nebe na zemi, Kat a Blázen, Sever proti Jihu aj. Je zde připomínka na tehdejší Městské divadlo na Vinohradech, dnes Vinohradské divadlo, konkrétně s cedulí na premiéru dramatické legendy Godina v roce 1907 z pera J. Vrchlického. Toto představení je legendární tím, že jeho hlavní hrdinka, ztělesněná Otýlií Beníškou, měla přecválat přes jeviště na živém koni pouze v Evině rouše. Kromě zmíněných cedulí jsou na výstavě takové zajímavosti, jako smlouva Karla Čapka s Městským divadlem na Vinohradech o hře Věc Makropulos z roku 1922, nejrůznější modely scén,  loutky z loutkových divadel, včetně mnohých kostýmů z divadelních představení.

Výstava je k vidění od pátku 13. prosince do  12. února 2020. Vstup zdarma.

Bohuslav Hatina, redaktor

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...