Do Prahy dorazil prehistorický predátor a obrněnec ze Zemanovy Cesty do pravěku

Jedna z největších soukromých sbírek dinosaurů Dinosauria Museum Prague roste. Tyranosaura rexe, triceratopse, diplodoka a další prehistorické obry v muzeu doplnila nesmiřitelná dvojice dinosaurů – obávaný predátor alosaurus lovil obrněné stegosaury již před více než 150 miliony let. Poslední okamžiky před jedním z takových soubojů zachycuje nová expozice originální deset metrů dlouhé kostry alosaura Aliho a realistického modelu stegosaura Svena. 

„Vědecky potvrzených dinosauřích bojů na život a na smrt existuje jen velmi málo. Souboje mezi alosaury a stegosaury ale patří mezi ty úplně nejlépe zdokumentované. Stegosauři se totiž dokázali skvěle bránit a až devadesáticentimetrovými bodci na konci ocasu rozdávat často smrtící rány,“ vysvětluje unikátní hodnotu nové expozice paleontolog Dinosaurie Štěpán Pícha a dodává: „Právě scénu z posledních okamžiků před jedním z těchto soubojů jsme pro naše návštěvníky přichystali v Dinosaurii. Jak dopadne souboj Ali versus Sven? Uspěje desetimetrový alosaurus a zdolá třítunového stegosaura? To ukáže i náš dinoscope v rozšířené realitě.“ 

Alosaurus Ali je přes deset metrů dlouhý, až dvě tuny vážící predátor, který žil před 154 až 150 miliony let a při lovu dosahoval rychlosti až 40 kilometrů v hodině. Aliho kostra vystavená v Dinosaurii byla nalezena v americkém Wyomingu a pro pražské muzeum zrestaurována a zkompletována ve Francii. „Kostra našeho alosaura Aliho je z více než 70 procent originální. Fantasticky zachovalá je především jeho lebka a zuby. Ty na svém povrchu mají zvláštní linie, jejichž účel vědci zatím nedokázali objasnit,“ říká Pícha.

Druhým nováčkem v muzeu je pak Sven – stegosaurus stenops. Osmimetrový a třítunový obrněnec je blízký příbuzný jednoho z hrdinů legendární Cesty do pravěku Karla Zemana. „Stegosaurus byl neuvěřitelně pomalý a pohyboval se přibližně pětkrát pomaleji než alosaurus. Pokud chtěl přežít, musel uspět v boji. A evoluce mu v tom dost pomohla. Na dlouhém ocase měl hned čtyři devadesáticentimetrové bodce, na zádech kostěné pláty s ostrými hranami a na zranitelném krku kostěný pancíř,“ popisuje Pícha a doplňuje: „Víme o obratlech alosaurů probodnutých ocasními bodci stegosaurů i o dalších podobných zraněních. Stegosauří obrana fungovala skvěle.“

Kromě Svena ze Spojených států přicestují také dva létající ptakoještěři pteranodoni s rozpětím křídel přes pět metrů. V Dinosaurii doplní Quetziho a pomohou mu s dohledem nad dětským světem a horou fantazie a vstupem do muzea.

Dinosauria Museum Prague je světový unikát, který boří představy o muzeu. Na 4 000 m2 můžete obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6 000 exponátů. Svět dinosaurů si užijete i díky špičkové virtuální hře Dinosauři VR.

You may also like...