Drobné nákupy z Číny podraží, od 1. července se z nich bude platit DPH. Co na to české e-shopy?

Blíží se datum, kdy se zdraží menší nákupy na e-shopech v Číně a dalších zemí mimo EU. U malých zásilek, za které zákazníci zaplatili do 22 EUR, tedy zhruba 560 KČ, se dříve nemusela platit daň z přidané hodnoty. Od 1. července se ale nově budou muset veškeré drobné nákupy danit a bude je třeba přihlásit u celníků.

Přesně 1. července 2021 začne platit evropská směrnice o DPH. Právě ta mění právní předpisy přeshraničního elektronického obchodování. Od prvního července tak dojde k situaci, kdy nákupy a zboží ze třetích zemí nebudou zvýhodněné a budou podléhat DPH. To se stanoví z ceny zásilky dohromady s peněžní částkou za dopravu. „Očekáváme, že se čeští spotřebitelé budou více obracet na tuzemské e-shopy pro zboží, které byli zvyknutí objednávat z Číny, například obaly či skla na mobilní telefony,“ predikuje Přemysl Vícha, ředitel divize E-business / Patro.cz, NWT a.s.

Přemysl Vícha

Elektronické celní prohlášení a zastupování poštovním operátorem

Do konce června 2021 nemuseli nakupující menší zásilky ze třetích zemí nijak řešit, protože jim objednané zboží doručoval přímo přepravce nebo poštovní operátor. Od příštího měsíce bude muset kupující nově podávat elektronické celní prohlášení, to, které se již běžně podává u zásilek od 22 do 150 EUR. Zákazníci si zpravidla budou moct vybrat, jestli elektronické prohlášení podají sami, anebo jestli se nechají zastupovat poštovním operátorem. V případě druhé varianty sice ubude administrativy, ale bude potřeba zaplatit službu České pošty.

Nákupy z e-shopů z třetích zemí prodraž

Oblíbené internetové nakupování z e-shopů z třetích zemí se pro mnohé zákazníky stává otazníkem, ale už teď je jasné, že se například pouzdro či sklo na telefon, původně za 2 dolary, prodraží. Hrozí ale zdražení produktů na českých e-shopech? „Pro naše e-shopy nenakupujeme zboží přímo z Číny, ale od tuzemských, případně evropských distributorů. U nich neočekávám zásadní vliv na cenu s ohledem na zdanění přímých, primárně, menších dodávek zboží,“ říká Přemysl Vícha, ředitel divize E-business / Patro.cz, NWT a.s.

Zdražování napříč komoditami

V současnosti dochází ke zdražování napříč komoditami, a to bez ohledu na čínské dovozce. „V tuto dobu však sledujeme zdražování zboží napříč komoditami bez ohledu na situaci s čínskými dovozci. Svůj vliv má zdražení kontejnerové dopravy, nedostatek výrobních součástek například do počítačů, notebooků nebo kol,“ poukazuje Přemysl Vícha.

You may also like...