Drony létající nad Plzní využívají sítě 5G, pomůžou záchranářům a hasičům

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) společně s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a mobilními operátory postupně uvádějí a realizují inovativní 5G projekty v České republice. V rámci projektu 5G pro 5 měst zavádí jako první síť páté generace pětice českých měst – Plzeň, Bílina, Jeseník, Karlovy Vary a Ústí nad Labem

V Plzni a Bílině společnost O2 spustila síť 5G jako první na začátku prosince. V západočeské metropoli bude technologická novinky využita v integrovaném záchranném systému při nasazení bezpilotních letounů, tzv. dronů.  

Těší nás, že jsme silným technologickým partnerem právě v Plzni. Prostřednictvím pokrytí 5G sítě městům zajistíme smysluplné využití této nejmodernější technologie, jež povede k dlouhodobému rozvoji, zvýšení bezpečnosti a efektivní správě obou měst. 5G síť je zároveň veřejná, takže bude dostupná i pro místní obyvatele a podnikatele,“ říká Tomáš Linhart, ředitel pro veřejnou správu společnosti O2 Czech Republic.

Drony pomohou záchranářům v krizových situacích 

„5G síť nám pomůže při přenosu velkého objemu telemetrických dat v rámci připravovaného metropolitního dispečinku,“ říká Vlastimil Gola, radní pro Smart Cities a podporu podnikání města Plzně. Součástí tohoto dispečinku bude například městská policie, vodárna, teplárna či dronové centrum, které je již dnes  součástí integrovaného záchranného sytému. „V praxi to může vypadat tak, že například velitel zásahu v případě požáru může využít 3D modelu budovy, což povede k lepší orientaci, efektivnějšímu rozhodování, ochraně lidských životů i snížení škod na majetku,“ dodává Gola.

Podle Romana Zarzyckého z plzeňského magistrátu pomůže technologie 5G k lepšímu řešení dopravních služeb na území města. Věřím, že budoucí řešení přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy. Předpokládám, že díky 5G zrychlíme komunikaci také v krizových situacích,“ říká Roman Zarzycký, První náměstek primátora města Plzně.

V Plzni bude první síť 5G dostupná v místní části Petrohrad nedaleko vlakového nádraží. Obyvatelé i návštěvníci města  si budou moci užít síť nové generace naplno. „Uvádíme v této části města plnohodnotnou mobilní síť 5G ve frekvenčním pásmu 3,7 GHz (tzv. C-band) na bloku o šířce 40 MHz vlastního přídělu kmitočtů,“ dodává Tomáš Linhart z O2. 

MPO: Digitalizace s přidanou hodnotou 

„Sítě nové generace budou sloužit nejen pro inovační projekty samospráv, ale budou současně i veřejně dostupné pro obyvatele a návštěvníky měst. Jde o propojení, které bude přinášet všem přidanou hodnotu ve formě úspor, času i peněz. Bez této přidané hodnoty nemá smysl ani digitalizace,“ říká Petr Očko,  říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace a dodává: „Například město Plzeň je vzorovým příkladem, jak využívat sítě nové generace ve službách záchranných složek. Věřím, že tyto projekty budou inspirací i pro další česká města.“

Více o projektu:
https://blog.o2.cz/2020/12/07/5g-drony-a-chytry-kamerovy-system-o2-predstavilo-spolu-s-mesty-plzni-a-bilinou-prakticke-vyuziti-5g-siti/ 

You may also like...