Dvanáctý ročník Italian Wine Emotion 2022 přilákal na pražský Žofín milovníky italských vín

V sugestivních sálech Paláce Žofín na pražském Slovanském ostrově se v úterý 8.11. konal již dvanáctý ročník Italian Wine Emotion 2022. Tradiční akce přilákala stovky profesionálů i příznivců italských vinařství. Tradiční akci pořádá Italsko-česká obchodní a průmyslová komora CAMIC ve spolupráci s Italským velvyslanectvím v Praze a agenturou ICE. 

Akce se zúčastnilo 27 vinařství zastupujících více než 180 značek a 10 italských regionů. Vinaři z oblastí Abruzzo, Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Marche, Piemont, Apulie, Sardinie, Sicílie, Toskánsko a Benátsko představili své produkty místním distributorům a dovozcům. Na závěr B2B jednání se konala slavnostní recepce, jíž se zúčastnila řada českých hostů, včetně zástupců institucí, podnikatelů, provozovatelů potravinářských a vinařských podniků, novinářů a osobností veřejného života.

Součástí prezentace byla také oslava prvního výročí projektu BeIT a kandidatury Říma na EXPO 2030

Dvanáctý ročník Italian Wine Emotion je příležitostí oslavit rok od zahájení globální kampaně BeIT na podporu italských značek napříč světem, tedy i v České republice. IWE 2022 nám také dává příležitost propagovat kandidaturu Říma na pořádání EXPO 2030. Řím je jediným evropským kandidátským městem a je to skvělý způsob, jak po úspěchu Milána v roce 2015 přivést EXPO zpět do Evropy a také do Itálie,“ zdůraznil význam úterní akce italský velvyslanec v Praze Mauro Marsili.

Osobně se Italy Wine Emotion 2022 zúčastnil také předseda Italsko-české obchodní a průmyslové komory Camic Danilo Manghi. Potvrdil význam propagačních aktivit typu B2B pro posílení značky Made in Italy na českém trhu: „Dovoz italských vín na tuzemský trh přesáhl v roce 2021 hodnotu 60 milionů eur. To znamená za posledních deset let fenomenální růstový trend. Je to díky stále rostoucí kupní síle, ale také díky otevřenosti českého spotřebitele méně známým vínům z malých výrobních podniků a nově vznikajících vinařských oblastí, která jsou často objevována při cestách do Itálie. Čeští dovozci to vědí a jsou v tomto smyslu velmi pozorní a připravení.“


Na akci oslavující nejen italská vína, ale také projekty BeIT a kandidaturu Říma na EXPO 2030 dorazil i šéfkuchař Emanuele Ridi, ikona italského vkusu žijící již řadu let v České republice. Nechyběl ani ředitel Italské obchodní agentury ICE ve Vídni Corrado Cipollini.

Nejen italskou kuchyni, ale i kvalitní potraviny vyzdvihla na akci Italian Wine Emotion 2022 také herečka Kateřina Brožová. „I když na to nevypadám, mám velmi ráda jídlo. Nejím na množství, ale ráda mlsám. A k dobrému jídlu patří také dobré víno. V mé kuchyni nechybí ani olivový olej, vařím na něm již léta. Pak mám doma i takzvané „mňamkové“ oleje, které se dávají do salátů, těstovina a podobně. Všechny italské produkty, ať to jsou sušené šunky, sýry, olivy, sušená rajčata, jsou vynikající,“ svěřila se herečka Kateřina Brožová

Trh s vínem v České republice, stejně jako celá obchodní výměna s Itálií, již více než deset let trvale roste. Mezi lety 2019 až 2021 se dovoz italských vín do ČR zvýšil o deset procent na 1,6 miliardy korun. Itálie se tak stala největším vývozcem vín do České republiky. ČR byla také zařazena mezi nadějné trhy ve zprávě o obchodováním s vínem, kterou vytvořila italská státní skupina na podporu vývozu Sace/ Simest.

You may also like...