Největší taneční akce v Praze proběhne již tento víkend v paláci Žofín

Na to nejlepší se čeká, protože to musí napřed uzrát. A neplatí to jenom v gastronomii, ale zřejmě už i v kultuře. Noblesní pražský palác Žofín po několika covidových odkladech o víkendu 20. – 21. listopadu 2021 ožije festivalem Prague Dance Championship. Nabídne mimořádně rozmanitou směs soutěží: mistrovství střední Evropy v disciplíně Pro-Am, v níž podobně jako ve StarDance tvoří taneční pár profesionál a amatér, prestižní světovou ligu WDC, historicky první otevřené mistrovství ČR v tanci na vozíku a Žofínský gala ples pro širokou veřejnost. Festivalem vyvrcholí také Seniorské StarDance a školní soutěž Roztančená Praha.

„Přestože se Prague Dance Championship zrodil fakticky až letos, stihl už projít pohnutou historií, která je bohužel celkem typická pro tuto covidovou dobu. Zatímco první pokus o organizaci festivalu na jaře 2020 jsme museli odpískat úplně, druhý na podzim 2020 přinesl alespoň virtuální verzi v omezeném formátu. Do třetice všeho dobrého už se ale uskuteční plně offline a já věřím, že dlouhé čekání mu nakonec dodá ještě větší kvalitu a prestiž. S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci samozřejmě počítáme s přísnými preventivními opatřeními, abychom ochránili zdraví všech zúčastněných,“ řekl hlavní organizátor Vítězslav Rázek ze Školy tance pro všechny.

Prague Dance Championship není pouze přehlídkou věhlasných mezinárodních tanečních soutěží, ale vychází vstříc i požadavkům doby na motivování mládeže k pohybovým aktivitám a zvyšování imunity. Na 420 žáků druhých stupňů základních škol či nižších ročníků víceletých gymnázií z pěti městských částí Prahy se zapojilo do unikátního projektu Roztančená Praha. Do žofínského finále postoupilo celkem 36 párů, které budou za podpory pedagogů, rodin a spolužáků soupeřit o vstup do Laser Game Harlequin pro celou třídu. Diváci budou mít možnost poznat i novou olympijskou disciplínu – tzv. breaking.

Seniorské StarDance, v němž tvoří taneční pár profesionál a senior, se po loňské pražské premiéře rozšířil do dalších regionů. V září se uskutečnily castingy nejen v hlavním městě, ale také v Českých Budějovicích, Plzni a Ostravě. Porota sestávající ze známých tanečních osobností vybrala z 55 zájemců 10 finalistů, kteří změří síly na Žofíně.

Nad festivalem Prague Dance Championship převzali záštitu starosta Městské části Praha 1 Petr Hejma a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Národní sportovní agentura zařadila festival mezi významné akce. Šaty na vybrané disciplíny poskytne návrhářské studio Amelie Petrillo a líčení kosmetický salón Eledanza. Akci dále podporují Konto Bariéry, Nadace ČEZ, Čtení pomáhá, organizace SenSen (Senzační senioři), Sportovní klub vozíčkářů Praha, Svaz učitelů tance či Werichova vila.

You may also like...