Febiofest je součástí nové Asociace českých filmových festivalů

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest spolu s dalšími šesti českými filmovými festivaly – Anifilm Liberec, Finále Plzeň, Jeden svět, Letní filmová škola Uherské Hradiště, MFDF Jihlava, Zlín Film Festival – stojí u zrodu Asociace českých filmových festivalů. Organizace, která by měla umožnit lépe a účinněji řešit problémy, jimž jsou filmové festivaly dlouhodobě vystaveny, a které v posledním roce ještě více zvýraznila komplikovaná pandemická situace v České republice.

Jsem rád, že se nám podařilo založit asociaci filmových festivalů i s možností přidruženého členství dalším českým festivalům. Po dlouhém čase je nutné se konečně pokusit vytvořit na všech stranách nové, moderní a profesionální financování filmové kultury. Filmové festivaly, které přinášejí přehled toho nejlepšího a nejzajímavějšího z celého světa nejen pro filmové fanoušky a mimo jiné tak rozvíjejí základy inteligentního myšlení mladých, si to určitě zaslouží,“ říká ředitel MFF Praha – Febiofest Kamil Spáčil.

Problémy, jimž filmové festivaly čelí, narůstaly už několik let. Rozevírání nůžek mezi stoupajícími náklady a stagnujícími příjmy nutilo i organizátory akcí s dlouholetou tradicí a pevným diváckým zázemím pohybovat se na samé hranici udržitelnosti. Pandemie onemocnění covid-19 a s ní související restriktivní opatření tento problém nejen zviditelnily, ale také výrazně zhoršily.

Při vědomí nezastupitelné role filmových festivalů ve fungování českého filmového prostředí a potřeby jejich zachování se proto organizátoři sedmi velkých filmových festivalů v České republice rozhodli založit organizaci, která bude platformou vzájemné spolupráce a která bude hájit jejich zájmy při jednání s orgány státní správy, samosprávy a s mezinárodními vládními i nevládními institucemi. Asociace je otevřená také novým formám společné kinodistribuce či rozvoji vzdělávání nejen na poli filmu, stejně jako spolupráci s dalšími festivaly.

Je totiž nezpochybnitelné, že “zmrtvýchvstání” kulturní festivalové scény bude možné jen tehdy, když se kulturní instituce propojí a vzájemně podpoří. Je předčasné predikovat, jak bude česká kulturní scéna v době post-covidové vypadat, jedním z hlavních cílů Asociace je ovšem zachovat filmové festivaly jako kulturní majáky, které přinesou všem svým divákům tolik potřebnou dávku umění, sdílených zážitků a společných diskusí na aktuální společenská i umělecká témata. A především úlevy, že to konečně bude možné.

 Oficiální web MFF Praha – Febiofest: www.febiofest.cz

You may also like...