Febiofest uvede nové filmy z české produkce

28. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest od 17. do 24. září nabídne v širokém záběru to nejlepší ze současné filmové tvorby, včetně čtyř českých a jedné koprodukční novinky. V programu se představí drama Rudolfa Havlíka Minuta věčnosti s Jiřím Langmajerem, žánrový debut Emila Křižky Hrana zlomu, celovečerní dokument Karel režisérky Olgy Malířové Špátové přinášející ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta a švýcarsko-česká road movie režisérky Fiony Ziegler Ztraceni v ráji. Čtvrtý český film, který bude mít na festivalu světovou premiéru, zatím zůstává zahalen tajemstvím.

Minuta věčnosti

Režisér a scenárista Rudolf Havlík na Islandu v extrémních podmínkách divoké přírody natočil komorní dobrodružné drama Minuta věčnosti. V hlavních rolích otce a dcery se představují Jiří Langmajer a Martina Babišová. „Třetí hlavní postavou našeho filmu byla krajina. Island v sobě snoubí divokost a syrovost. Ve vnitrozemí se nacházejí lávová pole, gejzíry, vodopády a ledovce, ale také louky a pohoří, která mají díky klimatickým podmínkám jedinečnou barvu, jaká není nikde na světě,“ podotkl Rudolf Havlík.

Špičkový kardiochirurg Petr je velmi uzavřený a introvertní muž. Jeho jednadvacetiletá dcera Lucie má vrozenou srdeční vadu a Petr se ji rozhodne operovat sám při plánované operaci. Po ní se společně vydají na dobrodružnou výpravu na Island. Tady mají dost času, aby k sobě opět našli cestu, protože Lucie se s ním už moc nestýká a stále ji trápí, že její matku opustil. Jednoho dne však Lucie náhle uprostřed divoké přírody zkolabuje. Petr si není jistý, jestli neudělal někde chybu. Navíc má pocit, že je uprostřed nekonečné přírody ztracený, a začne se mu stírat rozdíl mezi realitou a fikcí. Opravdu se plánovaná operace podařila? Opravdu Petr vyrazil s Lucií na dalekou výpravu? Ocitá se v situaci, ve které poprvé v životě není jejím pánem, a musí podstoupit tvrdou zkoušku a souboj se svým svědomím a vědomím, aby přišel na to, co se doopravdy přihodilo, a jak se ocitl tam, kde je.

Hrana zlomu 

Debutující režisér Emil Křižka, autor krátkometrážního hororu Ruchoth Raoth uvedeného na renomovaných filmových přehlídkách temných žánrů, natočil film oscilující na pomezí hororu a thrilleru.  Roli mentálně zaostalého Viktora si zahrál Štěpán Kozub, který za svůj výkon v předešlém Křižkově snímku Ruchoth Raoth v roce 2018 získal hereckou cenu na festivalu nezávislých hororových filmů v Las Vegas. Producenty Hrany zlomu jsou Vratislav Šlajer a Jakub Koštál ze společnosti Bionaut – zároveň dramaturgové sekce Planet Dark na letošním MFF Praha – Febiofest.

Kateřina je uvězněná v manželství s chladným Robertem a už dlouho se odhodlává k odchodu. Všechno se vyhrotí, když se Robert vrátí ze služební cesty dřív a přistihne ji s jiným mužem. Kateřina konečně dostává možnost úniku, Robert ji ale odmítá nechat jít. Síly se převracejí, když má Robert autonehodu, při které je těžce zraněn on i jejich dcera Sára. Netuší, že právě v tomhle místě se jeho příběh protíná s Viktorovým. Mentálně zaostalým chlapcem, kterého zneužívala vlastní matka. Právě tu Robert při nehodě zabil. Viktor se už dlouho snažil z její tyranie vymanit a jít si vlastní cestou, nikdy se jí ale nedokázal postavit. V Robertově peněžence najde fotografii Kateřiny a jeho chorá mysl ho dovede k šílenému plánu – Kateřina by měla odnést matčinu smrt.

Karel

Celovečerní dokumentární film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta. Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu celého jednoho roku a díky jeho upřímné otevřenosti vznikl nezvykle osobní až intimní pohled na život slavného zpěváka, jaký se doposud široké veřejnosti, ani jeho skalním příznivcům, nenaskytl. Zároveň v něm nechybí Gottův nadhled a humor.

Film Karel není a nemá být přehlídkou nesporné slávy Karla Gotta a jeho pěveckého talentu a úspěchů. Režisérka Olga Malířová Špátová vstoupila se svou kamerou tam, kde sláva končí a kde se z fenomenálního Zlatého slavíka Karla Gotta stává pouze Karel, nadšený malíř, milující manžel a táta svých dcer. Tvůrci totiž zachytili Karla Gotta nejen při jeho vystoupeních nebo při setkáních s fanoušky u nás i v Hamburgu, ale především v jeho domácím prostředí. Ať už v Praze, na chalupě, nebo na vsi, kde trávil dětství. Zpěvák se ve filmu vydává po stopách svého života na místa, která sehrála v jeho životě důležitou roli. Odhaluje neznámé zákulisí koncertů, i svůj život s rodinou a soukromí, které si jinak snaží s pokorou a láskou chránit.

Ztraceni v ráji

Celovečerní, částečně autobiografický debut režisérky Fiony Ziegler vychází z jejích vlastních zkušeností se životem „mezi dvěma světy“, zároveň jde o historicky první švýcarsko-český koprodukční snímek. Postavu otce hlavního hrdiny Evžena ztvárnil režisér a herec Ivan Pokorný, který sám prožil část života v emigraci v Rakousku a Německu. Spolu s ním si zahráli Dominique Jann, Hana Vagnerová, Andri Schenardi, Vratislav Brabenec, Matyáš Řezníček, Robert Nebřenský ad.

Evžen se sice narodil a vyrostl ve Švýcarsku, ale protože byl vždy tak trochu bohém, rozhodl se opustit tamější buržoazní svět, kam příliš nezapadal. Po třicítce se přestěhoval do Prahy, odkud jeho otec naopak v roce 1968 emigroval a už se tam pak nikdy nevrátil. Evžen se i přes dospělý věk stále není zcela schopen postavit svému dominantnímu otci. Pro něj je Česko a Praha dávno zapomenutá minulost a jediné, na čem mu záleží, je dobrá pověst a slušně vydělávající soukromá zubařská praxe ve švýcarském Bernu. Evžen naopak v Praze provozuje vysněný hudební klub, zažívá tu osudovou lásku, ale i osudové neštěstí, a nakonec to vypadá, že se bude muset do Švýcarska přece jen na chvíli vrátit…

You may also like...