Herci, zpěváci a filmoví fanoušci pokřtili kalendář s pejsky GUMP 2023

Již třetí rok se fanoušci knižního a filmového hrdiny Gumpa (psa, který naučil lidi žít) mohou těšit z charitativního kalendáře. A jako každoročně, i tentokrát bude výtěžek z jeho prodeje pomáhat pejskům v nouzi. Na titulní straně kalendáře je s Gumpem fotografem zachycena oblíbená zpěvačka známá svým krásných vztahem ke zvířatům Marta Kubišová. Ta stojí u projektu Gump od samého začátku, fandí mu a projekt podporuje.

Že je pes Gump skutečný, se mohli fanoušci na vlastní oči přesvědčit na různých besedách s Gumpem a spoluautorem projektu Se psem mě baví svět Filipem Rožkem, který je zároveň Gumpovým páníčkem. Pes Gump se těší obrovské oblibě, což se projevilo i účastí veřejnosti na křtu zmíněného kalendáře Gump 2023. Křest se uskutečnil ve spolupráci s Knihy Dobrovský v OC Arkády a obdivovatelé psího hrdiny Gumpa doslova zaplavili prostory kolem pódia, kde se křtilo, stejně jako prostor, kde probíhala autogramiáda. Fanoušci si tak nechali podepsat nejen nový kalendář, ale také knihy Gump – pes, který naučil lidi žít, kterou si mohli na místě zakoupit.

Křtu se, vedle osobností zmíněných v názvu, samozřejmě zúčastnil také režisér filmu Gump – pes, který naučil lidi žít, F. A. Brabec. Tentokrát ovšem v podobě autora fotografií kalendáře. „Musím přiznat, že z nápadu, že bych měl kalendář fotit právě já, jsem měl velkou radost, i když jsem byl fotoaparátu 30 let nevěrný, protože jsem ho vyměnil za kameru… Nicméně moje srdce zaplesalo a tohle focení jsem bral jako velkou výzvu. Cítil jsem zodpovědnost, protože projekt Gump je výjimečný nejen svou pomocí psům, ale nám všem, lidem, otevírá srdce. Láska, která z něj čiší, je úžasná. Rád jsem tuhle dobrou věc podpořil,“ přiznal známý kameraman a režisér F. A. Brabec. Kostýmní výtvarnicí kalendáře Gump 2023 je Tereza Hrzánová. Maminka Olga jí předala do vínku skutečnost, že žádná rodina není úplná bez zvířat, a po tátovi Jirkovi zdědila lásku k filmu a divadlu.

Na fotografiích v kalendáři jsou zachyceni známé osobnosti vždy s pejskem, který má za sebou pohnutý osud. Tak například zpěvák Jiří Korn s fenkou Gertou. Od chvíle, kdy ji jako štěně odložili na parkovišti a ujeli, vystřídala Gerta řadu domácností. Trápil jí strach z hluku a provozu velkých měst, a tak jí organizace Dočasky DeDE nakonec našla tichý, a hlavně už opravdový domov v Litoměřicích.


Rocker Josef Vojtek se fotografoval s Rozinkou a Vilíkem. Paní, která si Rozinku koupila jí záhy odložila, protože zjistila, že jí toto plemeno nevyhovuje. Rozinka šla z ruky do ruky a brzy začala svět považovat za nepřátelské území. Svůj klid našla u psa Vilíka v nadaci Irský vlkodav. Lásku u lidí pracujících v nadaci. Vilík bohužel krátce po focení umřel.

Herečka Ivana Chýlková s Benem. Ben byl vždy součástí dvorku, bohužel ne srdcí svých páníčků. Když opustili dům, osud Bena jim byl lhostejný. V organizaci Psí štěstí poznal, co je psí pelíšek, plná miska a pohlazení. Brzy začal reagovat na lidský hlas. Ujali se ho dočaskáři Janurovi z Karlových Varů, kteří si ho tak zamilovali, že u nich zůstal trvale.

Herečka Amelie Pokorná s Amorem. Amor byl jako štěně úředně odebraný člověku, který do něho kopal a mlátil s ním o zeď. V organizaci Dočasky DeDe ho museli citlivě přesvědčovat, že svět není jen bití a řev. Zároveň malému bandogovi hledali rodinu, která ho zvládne a nezklame. Amor díky nim dnes spokojeně žije u Mackových v Praze.

Moderátorka a spisovatelka Halina Pawlowská s Ringem. Ringo je pes, který svou rodinu přestal bavit, tak ho uprostřed cizího města na Slovensku vysadili a odjeli. Ujal se ho útulek Priatel Pes ve Štúrovu, kde věděli, že jediná náplast na jeho ránu je nová milující rodina. Ringo si ji našel v Praze.

Zpěvák Jan Kopečný s Ájou. Ája s maminkou Jessi zažila peklo, když zůstala po smrti svého pána zavřená dva měsíce v chatce u řeky. Její máma se z toho už nevzpamatovala, a tak stará a nemocná Ája hledala nový domov sama. Našla skvělou rodinu, ale vydání kalendáře se bohužel nedožila. 

Herec a producent Petr Jákl s Gumpem. Tohle spojení s velkou dávkou nadsázky vymyslel režisér Gumpova filmu F. A. Brabec, který s Petrem spolupracoval například na filmech Kajínek a Krysař. Podobnost Gumpa s Janem Žižkou je i v tom, že Gump velkou část svého života tráví ve městě Táboře. Pokud znáte knihu Gump /nebo její audio verzi/, tak víte, že v příběhu Gump málem přijde o oko. A stejně jako Jana Žižku, vnímáme i Gumpa jako hrdinu.

Zpěvačka Marta Kubišová s Veronikou Hájkovou, Belou a Frídou. Belu vyhodili ze salaše na Slovensku, protože nechtěla hlídat, ale být součástí rodiny, dávat lásku. Ujala se jí organizace Home4Pets, kde Bela dnes pomáhá nově příchozím vystresovaným a zrazeným psům. Veroniku Hájkovou pojí s Martou Kubišovou dlouholeté přátelství, které začalo během spolupráce na pořadu ČT Chcete mě? Čivava Frída původně přišla k Veronice do dočasné péče, ale pak ji spolu proměnily v doživotní.

Sportovec a moderátor Roman Šebrle s Drobkem. Drobek představuje smutný osud psů, kteří celý život sloužili lidem a vysloužili si jenom právo na kulku od myslivce. Naštěstí ho zachránili v útulku Lesan z Kralup nad Vltavou. Tam Drobek konečně poprvé zažil mazlení a zájem. Teď mu všichni moc přejeme, aby ještě, i když je to už psí děda, našel nový domov.

Mistr bojových umění Jiří Procházka s Jenny. Jenny se jako štěňátko potulovala po městě Rožňavě, kde ji pravidelně zachraňovala organizace Život je pes, protože se jí majitelka odmítala vzdát, a Jenny znovu utíkala. Nakonec paní majitelka nastoupila výkon trestu a Jenny tak mohla začít nový život v rodině Rožkových, kde má velkého „brášku“ Gumpa.

Kalendář, stejně jako projekt Gump, vznikl v organizaci Se psem mě baví svět, která vnímá zvířata jako nejbližší přátele lidí. „A důvěra zvířat v lidi je pro nás ta největší pocta. My tu důvěru musíme chránit. Nemůžeme změnit celý svět, zachraňujeme životy jednotlivých zvířat. Měníme tak sice jen ten jejich svět, ale zato navždy,“ zmínil Filip Rožek, spoluautor projektu.

Kalendáře můžete koupit na facebookových stránkách Se psem mě baví svět. Hlavním partnerem nového kalendáře je Rádio Blaník, které na rok 2023 chystá s Gumpem spoustu krásných projektů.

Zdroj: Helena Váňová Production

You may also like...