Hudba mu zachránila život. Houslový virtuóz Ara Malikian vystoupí poprvé v Praze

Ara Malikian je nejen mimořádně nadaným interpretem, ale i geniálním skladatelem. Jeho hudba je stejně pestrá a zajímavá jako jeho původ. Libanonec arménského původu, momentálně žijící v Madridu, slučuje ve svém hudebním stylu prvky prvky židovské, arabské, cikánské. Oblíbil si falmengo a argentinské tango. Často využívá motivy balkánské hudby. Momentálně světu představuje svoji novou show “Royal Garage World”. Ara Malikian nahrál více než 40 alb, vytvořil svůj vlastní orchestr a účastnil se mnoha představení. 

Ara Malikian, jeden z nejnadanějších houslistů současnosti, vystoupí v sobotu 4. 4. 2020 poprvé v Praze. Mezinárodně uznávaný hudebník arménského původu, který díky hře na housle unikl hrůzám války, ve svém umění snoubí prvky nejrůznějších kultur Blízkého východu a Evropy. Svoji novou celosvětovou show The Royal Garage World Tour uvede právě v pražském 02 Universu.

Ara Malikian se narodil v libanonském Bejrútu, jeho rodina má ale arménské kořeny. Jeho dědeček do Libanonu utekl v období arménské genocidy při níž byla zavražděna velká část jeho rodiny. Malikian vyrůstal v občanskou válkou zmítané zemi, aby neztratil naději, začal Malikiana jeho otec učit hrát na housle.

„Kdybych se nestal houslistou, mým největším problémem by bylo rozhodovat se, co udělám se svým životem. Můj otec to rozhodl za mě. Věděl, že mi hudba nejen zachrání život, ale udělá mne také šťastným. A měl pravdu.“ popisuje otcovo rozhodnutí Malikian v životopisném filmu Ara Malikian A Life Among Strings, který vyhrál španělskou Goyovu cenu za nejlepší dokumentární snímek.

Hra na housle tak nastartovala Malikianovu nomádskou životní dráhu, při níž cestuje po evropských hudebních školách. Jeho neotřelý hudební styl, který v sobě míchá prvky arabské, arménské ale i romské a španělské hudby naplnil nejslavnější koncertní síně od Royal Albert Hall po pařížskou Olympii a vysloužil mu řadu prestižních ocenění.

Své energií překypující koncerty již dovedl do více než 40 zemí světa a letos v dubnu poprvé v rámci své Royal Garage World Tour vystoupí také v pražském 02 Universu.

Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...