Hudební festival Americké jaro zahájí v DOX+ světoznámý klavírista a skladatel Uri Caine

17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále DOX+ světoznámý klavírista a skladatel Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Davidem Robertem Colemanem. Caine uvede ve světové premiéře skladbu Nein!, kterou zkomponoval v roce 2020 u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. V evropské premiéře představí Kenny Werner a Chandrika Tandon projekt Unbounded. Následovat bude 12 koncertů v Praze i regionech. Vystoupí také Ambrose Akinmusire Quartet, Attacca Quartet a mnoho dalších. Zastoupena bude bohatá paleta žánrů od klasické hudby po experimentální jazz. 

Z letošního festivalového programu mám velkou radost. Našemu publiku představíme dvě premiéry. Řada umělců vystoupí v České republice poprvé, např. zpěvačka nominovaná na Grammy Sara Gazarek, špičkový klavírista mladé generace Kenny Broberg, nebo také saxofonista Jon Irabagon s projektem Rebellion(s),“ láká na originální dramaturgii festivalu jeho ředitelka Zdenka Součková.

Uri Caine

Letošní festival Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále Dox+ klavírista a skladatel Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Davidem Robertem Colemanem. Na koncertu zazní ve světové premiéře skladba Nein!, kterou Caine složil v roce 2020 k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Na programu je i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací a skladby amerického experimentálního skladatele Johna Zorna, obojí v české premiéře. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance.

Kenny Broberg

12. května vystoupí od 19 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře klavírista Kenny Broberg, vítěz ceny American Pianist Award za rok 2021. V minulosti získal stříbrnou medaili na Mezinárodní klavírní soutěži Vana Ciburna v roce 2017 a bronzovou medaili na Mezinárodní soutěži Petra Iljiče Čajkovského v roce 2019. Na Americkém jaru interpret uvede skladby Medtnerovy, Skrjabinovy a Barberovy.

Věhlasný Curtis Institute představuje od roku 2019 své nejuznávanější absolventy a vysílá je na turné po celém světě. Tento rok se představí Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin na koncertě 15. května od 19 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Na programu zazní díla Mozartova, Schumannova, Hagenova a Bruchova.

Kenny Werner a Chandrika Tandon v evropské premiéře uvedou projekt Unbounded, svůdnou kombinaci indické vážné hudby a jazzu, 16. května v 19 hodin v Divadle X10.

Tandon v minulosti získala nominaci na Grammy za hudbu, jež vychází z prastarých manter v sanskrtu, rág, anglických modliteb, modů západní hudby a jazzu. Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette. Úspěch jeho knihy z roku 1996 Mistrovství bez úsilí: Jak v sobě osvobodit dokonalého hudebníka ho vyslal do světa na misi učitele a přednášejícího. V roce 2014 se stal uměleckým ředitelem ústavu Effortless Mastery Institute na Berklee College of Music. 

Také v letošním roce festival zaštítí projekt ZUŠ Session Stipendijní Akademie MenART.

Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové proběhne 21. května 2022 od 18 hodin v multifunkčním sále DOX+. V rámci jednoho večera uslyší diváci výsledky práce mladých hudebníků, které dokazují, že přicházející generace má co říci a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní. 

Ambrose Akinmusire Quartet

Ambrose Akinmusire Quartet se představí na koncertě v pražském klubu Jazz Dock 22. května od 21 hodin. Charakterizovat hudbu trumpetisty Ambrose Akinmusireho není jednoduché, sahá od jazzového mainstreamu přes okrajové podoby jazzu až do vážné hudby a hip-hopu. Tento vítěz prestižní soutěže Thelonious Monk International Jazz Competition za rok 2007 vystoupil od té doby po boku největších osobností newyorské scény, jako jsou Esperanza Spalding, Jason Moran a Aaron Parks.

Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, např. Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Kurátorem tohoto programu je světoznámý hudební skladatel John Adams. Koncert se koná 23. května od 19 hodin v multifunkčním sále DOX+. Grammy oceněný soubor se obratně pohybuje v hudbě 18. až 21. století, a právě tato obratnost z něj činí jedno z nejvšestrannějších a nejvýraznějších uskupení. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance.

Sara Gazarek

Poprvé se českému publiku představí také zpěvačka nominovaná na Grammy Sara Gazarek, a to 24. května od 21 hodin v Jazz Docku. Vystoupí s projektem Thirsty Ghost, na kterém odhaluje další stránku své osobnosti. Jedná se o emocionálně zralé a komplexní dílo. Za svoji kariéru Gazarek vydala pět alb, která se dočkala uznání kritiky, a vybudovala si oddanou fanouškovskou základnu po celém světě.

Festival uzavře 9. června od 21 hodin taktéž v Jazz Docku filipínsko-americký saxofonista a skladatel Jon Irabagon. Absolvent jazzových studií na Juilliard School se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizovaných menšin a zároveň nechává promlouvat vlastní hudební řeč. Na festivalu představí projekt Rebellion(s), ve kterém s ním účinkují saxofonista Sylvain Rifflet, kontrabasista Sebastian Boisseau a bubeník Christoph Lavargne. Rebellion(s) je inspirován společensky angažovanými projevy osobností, jako jsou André Malraux, Paul Robeson a Greta Thunberg. 

Vstupenky je možné zakoupit v prodejní síti GoOut nebo na našem webu www.americkejaro.cz.

PROGRAM

Hlavní program: 

Uri Caine / Moravská filharmonie Olomouc / David Robert Coleman / 10. květen / 19 hodin / multifunkční sál DOX+
Kenny Broberg / 12. květen / 19 hodin / Koncertní sál Pražské konzervatoře
Curtis on Tour: Michael Rusinek, Ayane Kozasa a Steven Lin / 15. květen / 19 hodin / Koncertní sál Pražské konzervatoře
Kenny Werner a Chandrika Tandon / 16. květen / 19 hodin / Divadlo X10
ZUŠ Session / 21. květen / 18 hodin / multifunkční sál DOX+
Ambrose Akinmusire Quartet / 22. květen / 21 hodin / Jazz Dock
Attacca Quartet / 23. květen / 19 hodin / multifunkční sál DOX+
Sara Gazarek / 24. květen / 21 hodin / Jazz Dock
Jon Irabagon Quartet / 9. červen / 21 hodin / Jazz Dock

Program v regionech:

Kenny Broberg / 11. květen / 19 hodin / PF JU, České Budějovice
Kenny Broberg / 13. květen / 18 hodin / ZUŠ Liberec
Kenny Broberg / 14. květen / 19 hodin / Divadlo Hogo Fogo, Drážkov
Kenny Broberg / 18. květen / 18 hodin / ZUŠ Prostějov 

Festival Americké jaro představuje již od roku 2006 prvotřídní umělce i mladé hudební talenty divákům nejen v Praze, ale i v dalších městech po celé České republice. Každoročně nabízí koncerty jazzové a klasické hudby, workshopy s předními osobnostmi hudebního světa, divadelní, filmová a scénická představení i diskuse na aktuální společenská témata.  

You may also like...