Indiánská legenda ze Sierra Nevady, organická bio káva

Podle prastarých tradic z hlubokým respektem k zákonům přírody a Matce Zemi pěstuje původní indiánská komunita Arhuacos v Sierra Nevadě de Santa Marta organickou Bio kávu, aniž by používala moderní techniku nebo chemické prostředky, což dnešní trh čím dál více oceňuje.

Asdrubal Torres rodák ze Sierra Nevady z oblasti Birwa je jedním z 778 pěstitelů kávy, kterou produkuje pod přísnými ekologickými protokoly, aby splnil podmínky pro označení bio kávy. Jak vysvětluje Asdrubal : “Naše káva se stala součástí života Arhuaků, jsme původními obyvateli Sierra Nevady, naše filosofie znamená harmonizace s přírodou, necháváme vše růst přirozenou cestou.Naše poslání je dbát na rovnováhu světa a soulad s přírodou, se všemi živými bytostmi, proto nepoužíváme žádné postřiky ani hnojiva, která by mohla poškodit živé organismy“.

Nabízí se káva, jejíž přidaná hodnota spočívá v podporování prastarých indiánských komunit, každým šálkem této jedinečné kávy se kupující podílí na zlepšení životů indiánů kmene Arhuacos.

Alena Antonovičová měla možnost se seznámit při pobytu v Sierra Nevadě prostřednictvím svých kolumbijských přátel s touto uzavřenou komunitou a pozvala Asdrubala Torrese, duchovního vůdce a prvního zástupce kmene Arhuacos do Prahy.

Mnoho návštěvníků semináře v Písecké bráně nebo holešovického Festivalu Evolution se po seznámení s touto dosud u nás neznámou komunitou začalo zajímat, jak by je mohli podpořit v jejich boji za znovunavrácení pozemků. Proto vznikl Nadační fond ARHUACOS,  který si vzal za cíl sbírat prostředky na záchranu půdy v Sierra Nevadě.

Nechat indiány žít svébytně, bez pomoci civilizačních výdobytků, ale na vlastní půdě… to je krédo celého projektu. Půdu nechají z osmdesáti procent v původním stavu, na zbytku země sázejí keře kávovníků nebo jiných zemědělských plodin, které je živí. Je možnost přispět indiánům i koupí kávy, kterou se podařilo přivést přímo ze Sierra Nevady bez prostředníků.

Foto: Petr Brodecký

Žádnou elektřinu, ani silnice nic takového indiáni nechtějí a už vůbec ne věci, které my považujeme za nepostradatelné jako jsou boty, oblečení nebo dokonce matrace. Jsou to hrdí lidé, kteří si šijí tradiční oblečení z utkané bílé bavlněné látky jako před stovky let.

V současné době již je vybrán konkrétní pozemek v osadě Birwa a je poslána záloha, aby do konce tohoto roku se převedla půda a vlastnická práva na komunitu Arhuacos viz www.arhuacos.cz.

Nyní je tato káva k dostání na našich www.arhuacos.cz a lze si ji objednat e-shopem a tím podpořit neutěšenou ekonomiku tamních indiánů

Alena Antonovičová

You may also like...