Jaro v trojské botanické zahradě, květen bude patřit bonsajím

Trojská botanická zahrada se pyšní množstvím kvetoucích vzácných rostlin i unikátních sbírek, z nichž mnohé mají tradici už téměř 50 let. K takovým patří i kolekce kosatců, která zde byla založena krátce
po vzniku zahrady v roce 1969. Blíže se s ní mohou návštěvníci seznámit během komentovaných prohlídek s kurátorkou sbírky dne 18. května. V sedmdesátých letech minulého století vznikla též sbírka bonsají, jejíž nejcennější exponáty pocházejí z botanických zahrad v Číně.
I letos se návštěvníci mohou těšit na unikátní výstavu pod širým nebem, tentokrát nazvanou Bonsaje napříč střední Evropou a představující bonsajistické skvosty od autorů z Čech i zahraničí. Akce se koná již tradičně v Japonské zahradě od 15. května do 2. června a je přístupná denně od 9.00 do 19.00 hodin. O víkendu expozici doplní bohatý doprovodný program věnovaný japonské kultuře. Již pošesté se zájemci mohou těšit také na burzu klasických i nevšedních pelargonií, která bude uspořádána v Ornamentální zahradě od 24. do 26. května. V pátek a sobotu ji obohatí prodej přebytků ze sbírek botanické zahrady.

Trojská botanická zahrada vznikla před 50 lety na slunné trojské stráni, která je ideálním prostředím pro pěstování široké škály rostlin. Záhy po svém vzniku se v jejím areálu soustředily cenné sbírky. Ty mohli návštěvníci obdivovat od roku 1992, kdy byla zpřístupněna první expozice – dnešní Ornamentální zahrada. „Už v sedmdesátých letech minulého století byly položeny základy dnešního bohatství našich sbírek. Kolekce kosatců má u nás tradici od roku 1972 a jen o dva roky později se v zahradě začaly pěstovat bonsaje. Za necelých padesát let prošly obě sbírky velkým rozvojem a dodnes patří k velkým lákadlům pro naše návštěvníky. Bonsaje se letos představí už počtrnácté, opět jejich krása vynikne na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady. V rámci narozeninového roku jsme výstavu prodloužili, a návštěvníci se tak mohou těšit na tři víkendy plné zajímavého doprovodného programu pro malé i velké,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 Bonsaje v Troji už 45 let

V roce 1974 byla v trojské botanické zahradě založena sbírka bonsají. „Nejcennější exponáty sbírky, které překvapí zajímavými a neobvyklými tvary, pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Jsou to zejména javory. Ve sbírce ale nechybějí ani kreativně tvarované méně známé dřeviny, jako například čínské jilmy, drmek čínský, hlošina pichlavá nebo tomel. Rostliny zahrada získala díky mezinárodní spolupráci darem od zmíněných čínských zahrad, nebo byly zakoupeny od čínských pěstitelů,“ uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají trojské botanické zahrady.

Opět tedy budou moci návštěvníci obdivovat dokonalost i ladnost tvarů bonsají vystavených v meditativní Japonské zahradě. Akce je díky délce trvání i způsobu prezentace rostlin unikátní. Procházka zahradou je v dnešní uspěchané době balzámem na duši. Tentokrát se uprostřed zeleně kromě sbírky botanické zahrady představí i výpěstky předních pěstitelů z Čech i dalších zemí střední Evropy. Chybět nebudou ani ukázky pěstování a péče o bonsaje, prodej rostlin, náčiní, misek i literatury. Na své si přijdou milovníci orientálních chutí i umění, pro něž je připraven víkendový doprovodný program inspirovaný Japonskem a jeho kulturou.

You may also like...