Volkswagen Maraton Praha

(Praha) Běžecká párty k 25. narozeninám Volkswagen Maratonu Praha začíná. A jestli se to povede, vygradují oslavy čtvrtstoletí mezi nejprestižnějšími závody světa novým traťovým rekordem. Tato odvážná slova pronesl na předzávodní tiskové konferenci v Hotelu Hilton Prague favorit nedělního klání Amos Kipruto.

 Výborný keňský běžec přijel do Prahy v dobrém rozmaru i formě. Tréninkový partner světového rekordmana Eliuda Kipchogeho se cítí na pokoření času Eliuda Kiptanuie z roku 2010 – 2:05:39. Amos Kipruto – který je v Česku poprvé – věří, že může být v městě sta věží minimálně ještě o dvě vteřiny rychlejší.

Praha je krásná, může se pochlubit rychlou tratí a také se mi líbí zdejší filozofie – All Runners Are Beautiful. Věřím, že se mi tu podaří zaběhnout skvělý čas. Protože od chvíle, kdy Eliud Kipchoge v Berlíně zaběhl světový rekord, jsem přesvědčený, že je možné opravdu všechno,” prohlásil šestadvacetiletý atlet, kterému Kipchoge obrovsky pomáhá. „Kipchoge je můj mentor a tak trochu jako můj bratr. Sdílíme rady ze závodů. Už proto věřím, že se traťový rekord v Praze dá pokořit,” dodal.

Jeho konkurent Hamid Ben Daoud ze Španělska volil jiný model přípravy v chladnějším Dánsku na tamním krosovém mistrovství světa. Čech Jiří Homoláč si myslí, že jsou to nejlepší podmínky pro úžasný závod. „Mám radši takové podmínky, jako jsou tady, protože například na mistrovství světa v Doha – kam se chci probojovat – bude sucho a strašné horko,” srovnává.

Izraelská šampionka Lonah Chemtai Salpeter je hvězdou ženského pole a nedávný start na Sportisimo 1/2Maratonu Praha pojala jako skvělý trénink na maratonskou vzdálenost. „Vždycky mě tu čeká velice vřelé přivítání a to je také jeden z důvodů, proč se sem ráda vracím. Chtěla jsem si okouknout záludnosti trati a krásné uličky,” uvedla závodnice původem z Keni, která si tu už vloni zaběhla osobák a tentokrát ještě během tiskové konference napsala před novináři slovo RunCzech v hebrejštině, aby dokázala, že je sžitá se svou novou zemí, kterou reprezentuje.  

Její vyzyvatelka Kellyn Taylor dorazila do Prahy už před týdnem a na závody s sebou přivezla z Arizony jako podporu svou rodinu. „Manžel se snaží co nejčastěji jezdit s námi. Přijeli jsme už 23. dubna. V neděli bych tu měla zužitkovat to, co jsem tady za posledních pár dnů natrénovala a viděla,” uvedla Američanka, která se soustředí i na splnění amerického limitu pro mistrovství světa a olympiádu.

Letošní 25. ročník Volkswagen Maratonu Praha je věnovaný odkazu Emila Zátopka. Legendární český běžec a světově uznávaný sportovec stál totiž u zrodu závodu. „Byl legendou a byl s námi u prvního ročníku. Naše narozeniny jsou poctou jeho osobnosti. Sám říkal, že jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton. Myslím, že těch 10 600 běžců na startu to v neděli opravdu zažije,” uvedl koordinátor závodů RunCzech Tomáš Mirovský.

Foto: Petr Brodecký

Během slavnostní tiskové konference zároveň titulární partner Volkswagen potvrdil další prodloužení spolupráce s Volkswagen Maratonem Praha o další tři roky. „Je to 16 let, kdy jsme partnerem Maratonu a RunCzech běžecké ligy. Jsme rádi, že můžeme být partnerem takového úspěšného projektu. Zajišťujeme mobilitu celého závodu, na trati máme 30 vozů tak, aby vše proběhlo hladce a bylo to připravené,” uvedl Jakub Bouda, koordinátor marketingu a PR Volkswagen.

Pětadvacetileté spojení s Volkswagen Maratonem je důležité také pro vedení hlavního města Prahy. Trasa totiž vede srdcem historického centra a maraton ke všemu láká tisíce sportovců i turistů. „Hlavní město Praha bylo, je a bude stabilním, silným a hrdým partnerem. Těšíme se na dalších 25 let spolupráce,” uvedl vedoucí oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Martin Churavý.