Jonáš Ledecký a Michal Suchánek – Afterpunk: Apokalypsa, na kterou se vyplatí těšit

Zajímá vás, jak to se světem nakonec dopadne? Jestli poslední tečkou bude zombie apokalypsa? Invaze mimozemšťanů? Napadnou nás zmutovaní kanibalové? Čeká nás vzpoura robotů? Nebo Zem lehne popelem v jaderném pšouku?

V každém případě se můžeme těšit, že o zábavu budeme mít postaráno i potom. Ať už na pivu se zombíkem, u stolu s lidožroutem, nebo při zdobení vánočního stromečku s mimozemšťany… Protože dvě z největších jmen současného českého komiksu, Michal Suchánek a Jonáš Ledecký, představují svůj povídkový komiks, který začíná tam, kde vše ostatní končí.

Křest komiksu v Paláci knih Luxor.

Oba autoři jsou známí nejen u nás, ale i v zahraničí. Jonáš Ledecký adaptoval povídky Karla Čapka ve sborníku Kapsy, vzal nás do historie v díle Karel IV: Pán světa, napsal knížku pro děti o tuleních Tulínkovi a také třeba dělal obálku pro českou verzi speciálního dílu Znovuzrození hrdinů DC – Liga spravedlnosti 4. Na tomhle projektu se tehdy podílel i Michal Suchánek, který stvořil alternativní obálku ke čtvrté Wonder Woman. Tomu ještě předtím vyšel u Nakladatelství CREW sborník Děsivé radosti, stvořený podle povídek Ondřeje Neffa.

Suchánkovi se podařilo proniknout i do celosvětového projektu Batman: Svět, kde se Štěpánem Kopřivou nejen stvořil povídku, ve které Batman navštíví socialistickou Prahu osmdesátých let, ale nakreslil i parádní obálku.

Jak vidno, zatím oba autoři hodně stavěli na dílech a scénářích jiných, ale teď se rozhodli vybudovat něco vlastního. Něco, co čerpá z rozličných sci-fi a hororových vizí, ale staví z toho něco originálního a osobitého. Afterpunk. Komiksový sborník, který ke kyberpunku a steampunku přidává další svérázný žánr.

„Byli jsme před nějakým rokem pozvaní na výstavu,“ říká ředitel Nakladatelství CREW, Petr Litoš, „kde byli k prohlédnutí první ukázky z téhle knihy. Krátký komiks Jonáše Ledeckého a úryvek z postkatastrofické verze Červené Karkulky od Michala Suchánka. Prohlédli jsme si to a okamžitě nabídli autorům vydání. Bylo nám jasné, že tohle bude velká věc a výsledný produkt nás rozhodně nezklamal, spíš naopak. I když asi to, co všechny okamžitě zaujme, je nádherná kresba obou autorů, rychle zjistí, že scénáře rozhodně nejsou jen záminkou ke kreslení epických scén.“


Scénáře si vzal na starost Jonáš Ledecký a prokázal v nich obrovskou pestrost. Najdete tu akční jízdu ve stylu Mad Maxe, vtípky, emoční rány do žaludku, melancholické grotesky, básničku v obrazech i osobní výpovědi zahalené do apokalyptického hávu. Co povídka (najdete jich ve sborníku hned deset) to perfektně vybroušené a uzavřené dílo, které čtenáře zasáhne.

A jak to u takových výpravných titulů bývá, je součástí knihy i skvělá galerie plakátů, obálek, nákresů, náčrtů a nápadů. Tady opravdu stojí za to vidět, jak se dílo rodilo, zvláště, když to máte i s komentáři autorů!

Tohle je apokalypsa, na kterou se vyplatí těšit.

You may also like...