J&T Real Estate postaví moderní čtvrť Nový Rohan pro tisíce lidí

Developerská společnost J&T Real Estate koupila v Karlíně část jednoho z největších rozvojových území v Praze, do přeměny Rohanského ostrova hodlá investovat 15 miliard korun. Vznikne nová plnohodnotná a architektonicky pestrá čtvrť s názvem Nový Rohan. 

„Na čtyřech hektarech v blízkosti centra Prahy chceme vytvořit živou čtvrť, která bude naplňovat myšlenku města krátkých vzdáleností. Cílem je propojit na jednom místě práci, bydlení i volný čas“, uvádí předseda představenstva J&T Real Estate Dušan Palcr. „Zahájení výstavby první etapy směřujeme na druhou polovinu roku 2024; v rámci celého projektu postavíme bezmála 150 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch,“ doplňuje Palcr. 

Ambicí developera je na neopakovatelném místě v blízkosti Vltavy a budoucího metropolitního parku Maniny vytvořit moderní čtvrť, jejíž součástí bude tisícovka bytů s výhledy na řeku, Vítkov a panorama Pražského hradu.

Podél Rohanského nábřeží vyroste pět multifunkčních budov, které mají sloužit jako přirozená bariéra pro zajištění klidu v rezidenční části. Budou v nich administrativními prostory, obchody a služby. Celý projekt vzniká podle konceptu takzvaného patnáctiminutového města neboli města krátkých vzdáleností, kde v jedné lokalitě budou mít obyvatelé k dispozici všechny nejdůležitější každodenní služby.

Nový Rohan je situován jen pár minut chůze od stanice metra i tramvaje, dostupnost do centra zajišťuje také nejvýznamnější pražská cyklostezka A2. Pěší spojení s Holešovicemi nabízí nová Štvanická lávka.


Architektonicky pestrá čtvrť
 

Rezidence i komerční objekty navrhují v architektonické soutěži vybrané čtyři tuzemské ateliéry a renomované slovinské studio Bevk Perović arhitekti. Hlavním architektem, který zastřešuje rozvoj Nového Rohanu, je studio Loxia.

Rezidenční bloky domů jsou vždy dílem dvou až tří architektů. Tím je zaručena vizuální pestrost jednotlivých konceptů, ale zároveň jejich propojení do harmonického celku. Své architekty mají také volně přístupné vnitrobloky, které jsou zelenými oázami s vodními prvky, posezením, altány i místy pro sousedské setkávání a rodinné aktivity.

V těsné blízkosti Nového Rohanu plánuje na 56hektarovém území hl. m. Praha nový metropolitní park Maniny, který má vzniknout podle návrhu vítěze architektonicko-krajinářské soutěže uspořádané Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Součástí parku bude venkovní konstrukce se zavěšeným pamětním zvonem z iniciativy #9801. K největším donátorům sbírky, která připomíná osudy 9801 umlčených zvonů z období druhé světové války, patří společnost J&T Real Estate.

Přes 250 bytů v první etapě 

V rámci úvodní etapy postaví J&T Real Estate tři rezidenční domy podle návrhu ateliérů Unit architekti a Kaama s celkem 258 byty, jejichž součástí budou vždy balkony či terasa. V této etapě developer vybuduje také trojici kancelářských budov s obchody a službami. Těm architektonickou podobu vtisklo studio Loxia, které stojí také za návrhem piazzety před hlavním vstupem a kompozicí veřejného prostoru. 

„Klademe důraz na to, aby byl Nový Rohan architektonicky různorodou čtvrtí. Tak historicky město vždy vznikalo,“ říká hlavní architektka studia Loxia Jana Mastíková. „Výchozím koncepčním principem je tradiční bloková výstavba, uzpůsobená ovšem pro 21. století tak, aby celá čtvrť byla dobře prostupná a všechny byty měly kvalitní osvětlení a výhledy do zeleného vnitrobloku či na řeku,“ dodává. 

Čtvrt miliardy na novou základní školu 

J&T je spoluvlastníkem Konsorcia Rohan, které v roce 2008 zvítězilo ve výběrovém řízení hlavního města na developera revitalizace a urbanistického rozvoje Rohanského ostrova. Nyní developer získal dva hektary pozemků pro první etapu Nového Rohanu na nároží ulic Voctářova a Štorchova, a počítá s odkupem dalších parcel. Smlouva o realizaci tohoto rozsáhlého území vychází z urbanistické studie od ateliéru Pavel Hnilička architekti.

Konsorcium Rohan loni uzavřelo s hlavním městem a městskou částí Praha 8 Smlouvu o spolupráci. V té se zavázalo, že přispěje částkou téměř 650 milionů korun, které Praha 8 plánuje použít na výstavbu nové základní školy na Rohanském ostrově. Z toho J&T Real Estate by do budoucna měla přispět 260 miliony.

You may also like...