Jubilejní 60. sezonu Divadla Viola připomene Česká televize i Český rozhlas

60. sezona Divadla Viola, „nejmenšího velkého divadla v Praze“, je ozdobena hned několika dárky pro příznivce této legendární scény: Česká televize 3. dubna ve 20.15 na programu ČT art uvede záznam úspěšné inscenace z repertoáru Violy Commedia finita.  A jen o dva dny později, 5. dubna ve 20.00, Český rozhlas Vltava odvysílá Večer na téma…. Viola – naše láska.

Commedia finita s humorem nahlíží na naši nejslavnější operní pěvkyni Emu Destinnovou. Výpovědi její pedagogické konkurentky, uklízečky, společnice a komorné jsou svědectvím nejen o úspěších a pádech této proslulé operní divy, ale především o závisti a malosti, které jako důvěrné známé provázejí i naše životy. Autorkou hry je Viktoria Hradská, v režii Lídy Engelové hrají Dana Černá, Milena Šajdková, Daniela Kolářová a Máša Málková. Televizní záznam vznikl ve Viole koncem loňského roku.

Rozhlasový pořad Viola – naše láska reflektuje nejen slavnou minulost, ale především živoucí současnost jubilujícího Divadla Viola. A to prostřednictvím rozhovorů s herci a herečkami i bývalým či současným vedením, pro něž se Viola stala láskou. Rozhovory doplňují ukázky z nejemblematičtějších inscenací. Slovem provází Jaroslav Someš v dialogu s režisérkou Lídou Engelovou. Oba jsou také autory rozhlasové kompozice ve spolupráci se zvukovým mistrem Radkem Veselým.


Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák nebo Máša Málková.

You may also like...