Karel Hvížďala: Výslech revolucionářů z roku ´89

K výročí 30 let od sametové revoluce opětovně vychází úspěšná kniha Karla Hvížďaly s dobovými autentickými rozhovory z ledna a února 1990. Připomeňte si opět události listopadu 1989 očima přímých aktérů a samozřejmě v autentickém znění. Publikace může být velmi poučná také pro mladou generaci.

Oproti prvnímu (1990) a druhému vydání (1998) je třetí vydání knihy nově doplněno o předmluvu Petra Pitharta s názvem Revoluce/převrat.

Kniha obsahuje podrobné líčení konkrétních událostí a momentů rekonstruuje bouřlivou atmosféru občanských politických aktivit během revolučních dnů podzimu roku 1989. Rozhovory s organizátory akcí i s jejich přímými aktéry podávají obraz o tehdy věci velmi oddané, racionálně postupující opozici, které se podařilo v celonárodním měřítku zvednout vlnu aktivního odporu proti komunistickému režimu.

Karel Hvížďala, český novinář, dramaturg a spisovatel.
V Praze vyrůstal, maturoval a studoval Strojní fakultu na ČVUT (1963). Později studoval politické vědy v Moskvě (1967–1968) a němčinu a německou literaturu v SRN (1978 – 1979). V letech 1966-1970 pracoval jako redaktor v časopisu Mladý svět, v období po normalizaci 1971-1974 byl redaktorem v nakladatelství Albatros, kde založil a řídil edici Objektiv.V letech 1978–1990 byl v exilu v SRN, kde žil v Bonnu, pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval jako žurnalista s rozhlasovými stanicemi RFE (Radio Svobodná Evropa), Deutschlandfunk, Deutsche Welle, BBC, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů.

Za rozhlasové hry obdržel dvě ceny v Rakousku, za Dálkový výslech Václava Havla řadu cen v zahraničí a jednu doma, za povídku Eule beim Augenarzt cenu Goethe Institutu a naposled za Rozhovory na přelomu tisíciletí (2002), obdržel Cenu Egona Erwina Kische.[3] Za rok 2007 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Foto ze křtu knihy: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...