Káva na burze dramaticky zdražuje, Starbucks připouští růst cen v kavárnách

Milovníkům kávy nastávají těžké časy. Vyhledávaný nápoj v příštích měsících zdraží. O růstu cen hovoří největší světové kavárenské řetězce typu Starbucks. Nevyhne se tedy ani kavárnám v Česku.  

Starbucks podle dnešní zprávy Wall Street Journal předpokládá, že silné tlaky na růst cen kávy přetrvají řadu měsíců. Řetězec připouští, že bude muset s cenou pro své konečné zákazníky nahoru. Za cenovým vzestupem jsou celosvětové důvody, takže zdražování se nevyhnou ani konzumenti v ČR. Za kávu si mohou nakonec připlatit až o 25 více než ještě loni před propuknutím pandemie.  

Zatím ale dodavatelé a prodejci kávy zhusta využívají zásoby pořízené ještě za nižší ceny. Vývoj burzovně obchodované kávy typu arabica však hovoří jasně. Cena kávy poroste (viz graf níže). 

Důvodem zdražování je předně nepříznivé počasí, které sužuje pěstitelské oblasti v Brazílii. Ta je největším světovým vývozcem kávy. Problematické počasí přetrvává už od loňska. Jedná se o suché a nyní také nezvykle chladné počasí, které ničí podstatnou část brazilské úrody kávy.  

V uvedeném zdražování oblíbeného nápoje v kavárnách se však projeví také vzestup personálních nákladů a globální přepravní krize.  

V zahraničí i v Česku čelí provozovatelé kaváren nedostatku vhodné pracovní síly. Servírky či číšníci nebo baristky a baristové dávají přednost jiným pracovním pozicím, neboť stále nemají jistotu, že zvláště nepříznivá covidová situace už nadobro odezněla a uzavírky se nevrátí. Zároveň se svět potýká po pandemii se zhoršenými podmínkami přepravy zboží, včetně kávy – a to například na trase z Asie či Jižní Ameriky do Evropy. I tato přepravní krize, daná nedostatkem lodních kontejnerů či pandemickými omezeními nakládky v přístavech, vede k nebývalému tlaku na zdražení kávy.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

You may also like...