Klub českých turistů slaví 133. narozeniny. V pátek 11. června na náměstí Republiky

Jedna z nejstarších turistických organizací na světě oslaví 133. narozeniny. Klub českých turistů, založený skupinou vlastenců okolo Vojty Náprstka, své výročí oslaví v pátek 11. června v Praze na náměstí Republiky. Přesně v tento den, který je vnímán jako „památný den Klubu českých turistů“, proběhlo založení klubu. Slavnostní akce bude probíhat od deseti hodin dopoledne až do večera s bohatým doprovodným programem.   

Pro rodiny s dětmi bude připraven program zaměřený na ochranu přírody a lesů. Klub českých turistů zde postaví velký turistický rozcestník, chybět nebudou dárkové suvenýry či oblíbené razítkování. „Všichni účastníci programu obdrží speciální Turistickou vizitku nebo otisk příležitostného poštovního razítka. Součástí programu bude také tři kilometry dlouhý pochod k Náprstkovu muzeu a zpět, kde budou soutěžící plnit různé úkoly a interaktivní hry. V 11 hodin proběhne slavnostní vyvěšení největší turistické značky v ČR zapsané agenturou Dobrý den do knihy rekordů,“ odhaluje několik bodů z programu předseda Klubu českých turistů Vratislav Chvátal. Zajímavý zážitek nabídne také přítomnost atletky Lindy Průšové, medailistky MČR 2020 v trojskoku. S atletkou si budete moci na stanovišti doskočiště poměřit své sportovní dovednosti.

Státní podnik Lesy České republiky je generálním partnerem KČT. Spolu s LČR podporuje akci Turistická značka také organizace PEFC ČR, která chce upozornit veřejnost nejen na nutnost ohleduplné turistiky v naší přírodě, ale především na trvale udržitelné hospodaření v našich lesích. „Rekreační funkci lesů považujeme i my lesníci za velmi důležitou a potřebnou. Vážíme si činnosti KČT a naše organizace PEFC ČR, která dohlíží na správné hospodaření v lesích, je připravena se zapojit do společných projektů. Rádi bychom podpořili nejen samotnou návštěvnost v našich lesích, ale i informovanost veřejnosti o lesním prostředí i práci našich lesníků“, říká Stanislav Slanina, ředitel organizace PEFC ČR, která je významným partnerem turistů – a to nejen při oslavě výročí. Akce je organizována s podporou Ministerstva pro místní rozvoj.

Letní tipy KČT 

Po hranicích Česka

Stezka Českem je nekomerčním projektem party nadšenců a Klubu českých turistů. Oficiální dálkový přechod Česka využívá již existující síť turistických značených cest. Stezka má severní a jižní část a je možné ji absolvovat od západu na východ nebo opačně. „Zúčastnit se mohou kompletní trasy nebo jednotlivých úseků, což jejím účastníkům poskytuje velkou svobodu. Na cestu se mohou vypravit jednotlivci, amatérští sportovci, skupinky nebo celé rodiny s dětmi. Ubytování je možné zajistit na chatách, ve stanu nebo pod širákem,“ říká zakladatel projektu Martin Úbl. Více informací naleznete na Stezkaceskem.cz.

Relax na horských boudách

Projekt Po chatách KČT nabízí jak pěším, tak cyklistům pohodlné putování mezi horskými boudami například v Krkonoších, Orlických horách, v Českém ráji, na Šumavě či v okolí Ještědu. Skutečnost, že Klub českých turistů vlastní několik turistických chat na zajímavých místech byla výzvou pro zpracování nabídky nejenom ubytování, ale díky síti turistických tras pro pěšáky i cykloturisty, umožnit turistům poznat blízké i vzdálenější okolí. Přehled nejkrásnějších i nejzapadlejších horských chat naleznete na www.kct.cz/chaty. 

Česky pěšky

Klub českých turistů společně s Českou podnikatelskou pojišťovnou (ČPP) připravil 15 turistických pochodů po celé ČR. Trasy, po kterých se zájemci mohou vydat, mají různou délku i obtížnost. Z různě dlouhých a náročných tras si mohou vybrat jak rodiny s dětmi, tak i zdatní turisté. Účastníci se mohou zapojit do dlouhodobé soutěže, která bude probíhat až do 13. listopadu 2021. Princip je jednoduchý – na startu vybraných 15 pochodů obdrží účastník kartu s unikátním QR kódem a identifikačním číslem. Pomocí těchto údajů se následně zaregistruje na stránkách ceskypesky.cz, díky čemuž se dostane do slosování o hodnotné ceny. Více na ceskypesky.cz.

Velká letní soutěž se značkou BUSHMAN a KČT

Hledáte inspiraci, kam letos o prázdninách vyrazit i se svými malými objeviteli? Vydejte se letos s Klubem českých turistů a značkou BUSHMAN na výlet a navíc se můžete zapojit do soutěže o zajímavé turistické ceny. Navštivte během léta alespoň tři z šesti určených výletních míst. Na každém z kontrolních bodů získáte speciální razítko, které otisknete do soutěžního archu. Orazítkovaný formulář doneste osobně do 31. 8. na některou z 27 prodejen BUSHMAN po celé ČR. Přímo na prodejně získáte Absolventskou turistickou vizitku a zároveň budete zařazeni do slosování o další hodnotné ceny – víkendové pobyty na chatách KČT, vouchery na pohodlné oblečení BUSHMAN, dárková vína Znovín a další pěkné ceny. Pravidla soutěže a jména výherců budou uvedena na webových stránkách bushman.cz a kct.cz.   

Výletní kontrolní body s razítky: Chata KČT Prášily na Šumavě, Infocentrum Mezní Louka v Českém Švýcarsku, Chata KČT Brádlerovy boudy v Krkonoších, Chata KČT Na Čiháku v Orlických horách, Restaurace u rozhledny Královec v Beskydech a vinice Šobes v Národním parku Podyjí.   

Soutěž 5 vrcholů s KČT

V době od 1. 5. – 30. 9.  vyhlásil KČT společně s partnerem PEAKPOINT soutěž o zdolání 5 vrcholů z vybraných 69 vrcholů. Odměněni budou 3 nejrychlejší, 3 nejvyšším počtem vrcholů, a pak náhodně vybraných 5, kteří splní výzvu, tedy zdolá 5 vrcholů KČT. Více na www.peakpoint.com.

Klub českých turistů vznikl 11. 6. 1888 a o rok později jeho členové vyznačili první turistickou trasu ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Od té doby se těší organizovaná i individuální turistika v českých zemích velkému zájmu veřejnosti. Dnes KČT značí a udržuje 43 590 kilometrů pěších tras a 39 106 kilometrů cyklotras, a to díky úsilí dvou tisíc dobrovolných značkařů. Pořádá každoročně přes 3 000 akcí pro veřejnost s účastí kolem 400 tisíc turistů. Některé letošní akce musely být z důvodu pandemie zrušeny nebo přeloženy na pozdější termín. Informace jsou k dispozici na www.kct.cz v sekci Akce/Kalendář turistických akcí.

You may also like...